Poznáváme náš kraj… 24.4.-28.4.2023 B

28. 4. 2023 | Kronika - Bohnice

Delfínci

Celý tento týden byl ve znamení poznávání našeho okolí. Kde bydlíme, kde máme školku a samozřejmě jsme si povídali i o České republice. Na mapách na IT jsem si ukázali obrázky našich domovů a jeho okolí. Také jsme vyhledali ty nejoblíbenější hřiště v okolí školky. Na slepé mapě jsme si ukázali, kde máme hlavní město, jak se jmenuje a také jaké zajímavosti nabízí. Naučili jsme se naše 4 sousedy a ukázali si jejich vlajky. Zpívali jsme naši hymnu a moc se nám líbila. V týdnu nás také navštívilo Dobře naladěné divadlo s příběhem Trable vodníka Toníka. Nakonec všechny trable vyřešil a my jsme si divadlo moc užili. Při jedné z procházek jsme se rozdělili na skupinky a hledali cestu zpátky do školky – to byla teprve zábava. Nakonec se v lese nikdo neztratil a všichni našli cestu zpět. Užijte si pálení čarodějnic a hezký prodloužený víkend. 

Dolphins

At the beginning of the week we tried to understand what states and borders are. Besides the name of our country and it’s pronunciation, we also learnt the names of our neighbours ( Germany, Poland, Slovakia, Austria ). Since there are children in our class who aren’t Czech, we learnt about their countries too a bit.

Later on, we focused more on where we live in particular, whether we live in a family house or an apartment house, as well as what can we find in the neighborhood ( a garden, a shop, a park etc.). We read a book called Bear about town and we watched a video about what to do in Prague , check it out :  https://youtu.be/pEYo7VZQa4s

Preschool preparation

We started the week with a ‚Why? book of questions and answers‘, in which we practiced asking and answering, i.e. Why is the boy sad? He is sad because….. Afterwards, we learnt a bit more about The Czech Republic ( a flag, parts of the country, towns….). We practiced a  dot-to-dot number worksheet. 

We also learnt what the cardinals are and we played with a compass. In the end, we read a book called Bear at home and we described where we live ( I live in a house…We have a garden….etc ). We drew a picture of our house as well. 

Rytmika, tanečky, dramaťák: objevovali jsme pozoruhodná a strašidelná zákoutí Prahy.

Tvoření: vzniká mapa našich oblíbených pražských míst.

Sportovní klub: naši kondičku prověřily jarní práce na zahradě. 

Muzicírování: písnička Bobr vede ve školkové Top 10 hitparádě. 🙂

 

Žabičky

Líbilo se nám, když jsme na IT sledovali satelitní záběry naší školky, hřišť, na která chodíme na procházkách, lesa, kde v dutině stromu bydlela Rozárka a celého našeho okolí. Povídali jsme si o tom, jestli dokážeme trefit ze školky domů, jestli známe směr. A jestli chodíme pěšky nebo jezdíme autobusem anebo autem. Při logopedické prevenci jsme si procvičili prstíky; uzlíkovali jsme, šroubovali a hráli s prsty stínové divadlo. 

Poslouchali jsme naší státní hymnu: https://www.youtube.com/watch?v=85c7UculKxI 

a pověděli si známou básničku od K. V. Raise:

„Cestička k domovu, známě se vine,

hezčí je, krásnější, než všecky jiné.

Douška a šalvěje kolem ní voní,

nikde se nechodí tak jako po ní.“

Ve čtvrtek nás navštívilo Dobře naladěné divadlo a zahrálo nám pohádku „Trable vodníka Toníka“. Vodník nás krásně vtáhl do pohádky a my jsme společně s ním chránili jeho rybník a přírodu kolem. Třídili jsme s ním odpad a seznámili se s jeho kamarády.

Vytvořili jsme barevné papírové městečko, každý z nás má v něm svůj domek a okénko se záclonkou.

Angličtina

Last week we focused on the city we live in – Prague. We know, that Prague is in the Czech Republic and of course, we can nicely say it in the sentence. In a lot of towns and cities, there are libraries, stores, schools, police stations, etc. This video: https://youtu.be/EfD2k9be helped us a lot with vocabulary. 

Froggies built a puzzle map of the whole world and were able to point at our country. 

One of the days was full of crafts – we made various houses with the windows wide open.

 

Dramatizace, tanečky, rytmika: Už víme, jaké hrady a zámky v Čechách máme a zahráli jsme si na krále a královny.

Tvoření: Zkoušíme si práci architekta a stavíme konstrukce ze špejlí.

Sportovní klub: Využili jsme hezkého počasí a uspořádali na zahradě motokrosové závody.

Muzicírování: Praha je krásné město ale také plné hluku, poznáváme po zvuku, co se děje na ulici.