Pranostiky… 31.1 – 3.2.2017 B

3. 2. 2017 | Kronika - Bohnice

Tento týden byl zaměřený na pranostiky. Zkraje týdne jsme si nejdříve vysvětlili, co vlastně jsou ty pranostiky a k čemu nám jsou dobré. U této příležitosti jsme si zopakovali dny v týdnu, ale i měsíce v roce, které už téměř všichni známe. Únor bílý, pole sílí, březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam, budem….. to je jen pár pranostik, o kterých jsem si vyprávěli, abychom pochopili, co vlastně znamenají. Každý z nás si vyrobil svoje pole a mohl použít kolik chtěl sněhu, to aby bylo pole zasněžené a na jaře silné.

Dalším velkým tématem byly Hromnice. Svátek, který se slavil, především kvůli ochraně před ohněm, bleskem a hromem. Už také víme, že dnes nás před bleskem a hromem chrání hromosvod. Slaví se zapálením ohně a i my jsme si vyrobili svojí vlastní svíčku, kdy jsme použili speciální barvy na sklo. Používali jsme u toho špejle a báječně tak procvičili jemnou motoriku a špetkový úchop. Ke svátku Hromnic patří i úklid a příprava na jaro. Naši třídu jsme proto krásně společně uklidili a už teď se těšíme na další týden, kdy nás čeká MASOPUST a přípravy na Masopustní průvod.

Téma „Pranostiky“ nás sice svou obtížností malinko zaskočilo, v žádném případě nás ale neodradilo od toho, abychom se naučili co nejvíce nového.

Zaměřili jsme se na důležitá slovíčka při popisu věcí, zvířat i osob, na přídavná jména a protiklady ( opposites ).

Stále nám přetrvává chladné počasí, a tak jsme si s dětmi zopakovali také něco o správném oblékáním. To znamená nejen jak se obléknout, ale také znát jednotlivé kousky oblečení v AJ, včetně např. „tights“ ( punčocháče )!

Koncem týdne jsme se opět uvolnili při veselé knize, tentokrát opět další od Sue Hendra, “ I need a wee“.

Anglický klub

S děvčaty jsme si nejdříve zopakovaly první řadu hlásek z programu Phonics, jejich výslovnost, psaní i slovní zásobu a poté sestavovaly a četly krátká slova.

V dalším dnu nás čekala část filmu Snowman, tentokrát nás přivedla k domu a jeho částem, pokojům a jejich vybavení. Začaly jsme si tvořit naše vlastní domy, které si v dalších dnech budeme popisovat.

Únor bílý- pole sílí, Leží-li kočka v únoru na slunci, jistě v březnu poleze za kamna, v únoru když skřivan zpívá, velká zima potom bývá… to jsou pranostiky, které nás provázely celým  týdnem.

Vysvětlovali jsme si, co jednotlivé pranostiky znamenají, proč pole sílí, za jakého důvodu kočka leze za kamna apod.

Ačkoli téma pranostik nebylo pro Žabičky zcela jednoduché,  přesto jsme si mohli naučit mnoho zajímavých věcí o přírodě kolem nás. Za použití interaktivní tabule, obrázků a říkanek, se děti dozvěděly a zopakovaly, jaké jsou hlavní znaky zimy, měsíce února,  jaké jsou potřeby zvířátek v zimním období a zahráli jsme si mnoho tématických pohybových her, mezi nimiž nechyběly oblíbené hry Mrazík a na Šimona.

Počasí nám dopřálo každodenní bobování a válení se ve sněhu, což si děti náramně užily! Vyrobili jsme si parádní sněhuláky, které si děti vyzdobily šálou,  čepicí a které si můžete prohlédnout na stolečku u hlavní nástěnky.

Odpolední aktivity:

Rytmika, tanečky, dramaťák: Zahráli jsme si divadlo o pranostikách a byli jsme nadšení.

Už víme, proč pod sněhem pole sílí!

Tvoření: Inspirovali jsme se pranostikou – V únoru mráz a led, ponesou včely med – a vytvořili jsme 3D obraz ledové krajiny. Naši lední medvědi jsou k sežrání : ).

Muzicírování: Prozpívali jsme si celou  zimní hitparádu a hráli jsme si na kočky, které lezou dírou za kamna.

Sportovní klub: Skákali jsme s medvědem, zahráli si hru Hádej, kdo chybí a ze všeho nejvíc se nám líbilo kondiční cvičení s míči.

Věda je zábava: Uhlík je základní stavební prvek v přírodě. My jsme si ukázali, jak to funguje. Z misky nám lezli Faraónovi hadi!