Přijde k nám Mikuláš !!! 28.11.-2.12.2016 Ú

2. 12. 2016 | Kronika - Jirny

Sovičky:
Tento týden jsme netradičně začali už v neděli zpíváním u vánočního stromu v Úvalech. Vánoční atmosféru jsme si náramně užili a společně jsme vstoupili do 1. adventní neděle. Náš zpěv a kostýmy sklidily nadšené ovace.
Celý týden se nesl v duchu sváteční atmosféry. Na IT tabuli jsme shlédli příběh o Sv. Mikuláši, pověděli jsme si, jak a proč tato tradice vznikla. Naučili jsme se básničku a písničku, kterou mikulášské družině předvedeme. Společně jsme si také vyzdobili třídu. Velmi nás bavilo malovat a vyřábět čertí hlavy i vyrobit si velkou čertici Luciferku.
Navštívilo nás také divadélko, díky kterému jsme se dozvěděli, jak se slaví Vánoce v různých zemích našeho světa.

Logopedická prevence:
Dechová a hlasová cvičení, nácvik písniček a říkanek na naši společnou besídku.

Grafomotorika:
Vertikála

Sovičky angličtina

První prosincový týden jsme začali výrobou adventního kalendáře „Christmas calendar“, u kterého jsme si tak procvičili předmatematické představy. Děti excelovali v počítání, znalostí čísel do 24 a více i zvládnutím matematických úkolů a to vše samozřejmě v anglickém jazyce. Vysvětlili jsme si, že začíná nový měsíc „December“, ve kterém nosí Ježíšek dárky. Začali jsme tedy společně, díky kalendáři, odpočítávat dny do Vánoc. Každý den si na kalendáři společně otevřeme obálku „envelope“ s daným dnem, kde nás bude čekat vánoční ozdobička. Díky této metodě si děti krásně zvětší slovní zásobu na vánoční téma a získají větší radost ze zdobení společného stromečku.
Další den jsme věnovali výrobě andílků „angels“ na nadcházejícího Mikuláše. Andílka jsme si celého popsaly (dress, wings, hair, star) a pak vyrobili. Dětem se práce moc líbila a bavila, krásné zvládají veškeré anglické povely.
Celý týden jsme také procvičovali písničky na besídku.

Aj klub

Na anglickém kroužku jsme začali vybarvovat lesní zvířátka, která jsou soucasti vánoční besídky. S dětmi procvičujeme názvosloví, popis zvířátek a v neposlední řadě také dobarvujeme a dovystřihujeme. Každé zvířátko děláme jinou technikou, aby to pro děti bylo, co nejvíce zajímavé. Každým dnem děti lépe reagují na anglické úkony a slovíčka. Zatím děti nejvíce bavila výroba sovy, kde musely lepit na tělíčko sovy peří. Cvičíme zvířátka „owl“, „fox“, „wild boar“, „hedgehog“, „squirrel“ a „bear“.

Pohybovou říkankou „Vánoční vůně“ jsme začali povídání o adventu a jeho tradici. A pak už se mluvilo jen o Mikulášovi, čertovi a andělovi. A nejen povídalo. Děti se staly na chvíli čertíky s čertím ocasem a s opravdovými bramborami posedávali u imaginárního ohně. To bylo peklíčko a teplíčko :). No a jak vypadá čert? To nám byla záhada. Nikdo nikdy neviděl čerta, a přeci víme jak vypadá. A tak děti společně nakreslily dva čertí chlupáče. A protože k čertům patří i řetězy, tak jsme v rámci polytechnického vzdělávání tvořily čertovské řetězy. A nezapomněli jsme ani na to teplíčko. Děti namalovaly temperou pekelné plameny. Při všech těch čertovinách jsme si zazpívali i mikulášskou písničku, kterou máme připravenou pro Mikuláše, čerta a anděla, až k nám v pondělí přijdou do školky.

Společně jsme se sovičkami nacvičovali i písničky na vánoční besídku. A opět je na co se těšit :).

Na chvíli jsme se také zatoulali do světa. Přijelo k nám totiž divadlo Pod čepicí s Evelínkou a Květuškou, které nám svým povídáním a písničkami přiblížily Vánoce na celém světě.

Tento týden jsme se zabývali tématem „Mikuláš“. Toto je tradice pouze česká, v Anglii ani v Americe tento svátek nemají. Měli jsme tedy na IT tabuli ukázku v Českém jazyce, kterou jsme si překládali. Pak jsme si řekli jak se jednotlivé osoby tohoto svátku v angličtině jmenují, tedy: “ Angel, Devil, St. Nicolas“. Zahráli jsme si hru s balónky, na které jsme namalovali tyto postavičky a pinkáním jsme slovíčka procvičovali. Dále paní učitelka vyrobila dětem dáreček, na kterém bylo tolik obalů, kolik bylo dětí a ten, kdo rozbalil poslední, rozbalil překvapení. Na každém obalu byl zevnitř nakreslený Čert, Mikuláš nebo Anděl a každý v jiné barvě. Děti hádaly, co je to za postavičku a jakou má barvu. Dále jsme slovíčka procvičovali různou rytmizací a změnou intonace hlasu. Učili jsme se také novou píseň na besídku.

Tanečky:

V pondělí jsme se rozehřáli na taneční hru „Elektrika“, která je zaměřena na rozvoj postřehu. Dále jsme se zaměřili na přípravu vánoční besídky a upevňovali jsme choreografii u tanečků „Shake senora“, „Choco, choco“ , „Veverka“. Odpočinuli jsme si s dechovými a protahovacími  cviky u relaxační hudby. Na závěr jsme si zopakovali ve dvojicích mazurku na píseň „Teče voda proti vodě“.

Hudebka:

V úterý se z oblohy snášely sněhové vločky, tak jsme si s nimi zařádili a naučili se novou písničku „Prosinec“ s pohybovým doprovodem. Zapojili jsme rytmizační cvičení na rozvoj smyslu pro rytmus a hudebního cítění. Dále jsme se připravovali na vánoční besídku a upevňovali písničky s doprovodem klavíru.

Tvoření:

Ve středu jsme tvořili andílky z papírových talířů, využili jsme vodové barvy, třpytivé flitry a třásně. Moc se nám andílci povedli!

Přírodní vědy

Tomáš dětem tentokrát ukázal, jak může vybuchnout sopka ve vodě. Použily kádinku, velkou baňku, sodu, barvivo a ocet, který sopku zaktivoval. Vysvětlili jsme si, jak může pěnit soda, když se na ni kápne trochu octa. Také děti zkusily pokus, při kterém vznikne kysličník uhličitý, tj. hasič a kyslík, který naopak oheň zaktivuje.

Sportovní hry

Rozehřáli jsme se pomocí pohybové hry na procvičení prostorové orientace.  Využili jsme míče při hře pro dobrý postřeh. Procvičili jsme si horní a dolní končetiny a při rytmických cvičeních jsme si protáhli těla. Při relaxačních cvičeních jsme se pořádně vydýchali.