Jak se žilo naším předkům… 20.-24.2.2017 B

24. 2. 2017 | Kronika - Bohnice

Jak známo, delfíni jsou velmi zvídavá a aktivní zvířata. Také naši Delfínci byli v tomto týdnu takoví. Tématem týdne  ( Jak se žilo našim předkům ) nás provedly nové kreslené kamarádky, babička Helenka a maminka Evička. Spolu s nimi jsme si ukazovali například rozdíly v oblékání v jednotlivých dobách, ale také jsme hádali staré přístroje a pomůcky pro domácnost z dob minulých ( gramofon, valcha etc. ). Některé jsme si vymalovali vodovkami nebo sami obkreslili dle vzoru.

Ke konci týdne jsme od historie postoupili k chemii s návštěvou přímo kouzelnickou. Pan Dr. Kudrna nám zábavnou formou představil pokusy, z nichž mnohé je možno provést i doma s dětmi.

Opět k nám zavítalo naše oblíbené divadlo Kozlík s pohádkou O neposlušných kůzlátkách.

Hlavním úkolem tento týden bylo pro děti pochopení významu slov „old/new/young“ ( starý, nový, mladý ). Pokoušeli jsme se na příkladech předmětů i lidí si tato slovíčka vysvětlit. Došlo tak tedy automaticky i na zcela nová slovíčka z oblasti techniky…a nebo pro dívky zajímavější módy 🙂

Děti uchvátila nová hra Duck duck goose. S mladšími dětmi jsme se zaměřili na počítání do deseti, starší děti se pokoušejí o dvou až tříslovné větičky.

Anglický klub

Opět jsme postoupili dále v programu Phonics. Zkusili jsme si na tabuli psát krátká slova z hlásek, které již známe. Pokračujeme s hláskou Hh a také na její obtahování se děvčata zaměřila ve svých English books. Středa nám přinesla novou knihu, jíž se budeme v budoucích několika týdnech věnovat, tentokrát s názvem The smartest giant in town.

Hned z kraje týdne jsme si dokončili koláčky a zahráli si na pekaře. K jídlu byly rohlíčky, koblížky a i makové koláčky. Poté už jsme se vrhli na to, jak žili naši předci. Postupně jsme si povídali o mamutech, jeskyních, konících, ale také o tom, jak se dříve jedlo a oblékalo. Bylo to velmi zajímavé. Hra na mamuta se stala hitem týdne a všichni si postupně zahráli na pravěké lidi i na mamuty. Školkou zněla píseň „Já mám koně, vraný koně“ a báseň o paní učitelce Alince, kterou máme všichni moc rádi. Konec týdne byl velice zajímavý. Navštívil nás totiž pan Dr. Tomáš Kudrna se svým kroužkem „SECRETS OF NATURE“. Pipetky, zkumavky, kádě, pracovní listy a hlavně pokusy – to bylo jen drobet toho, co nás čekalo. Byla to vážně zábava. V pátek přijelo do školky divadlo s pohádkou O neposlušných kůzlátkách. Pěkně jsme se oblékli a slušně chovali, tak jako v opravdovém divadle. Již teď se těšíme na příští týden, kdy nás čeká týden knihy.

Odpolední aktivity:

Rytmika, tanečky, dramaťák: Vyzkoušeli jsme si, jak se jezdilo ve voze s koňským zápřahem, jak se volalo do lesa a jak fungovala tichá pošta, neboli drby. Byla to obrovská legrace!

Tvoření: Vyrobili jsme koníčky, rytíře a princezny.  Velice jim to sluší v krásné předjarní krajině.

Muzicírování: Naučili jsme se písničku Děda kutil a už víme, že ne všechno se dá spravit kladivem : ).

Sportovní klub: Speciálně sestavená opičí dráha prověřila naši koordinaci a kondičku. Moc se nám líbila!

Věda je zábava: Voda teče dolů, ale může téct také nahoru? Vyzkoušeli jsme to pomocí barvy a kytiček.