Skupenství vody… 9.-13.1.2017 Ú

13. 1. 2017 | Kronika - Jirny

Sovičky:

Tento týden byl neuvěřitelně zajímavý. Protože nám doslova “ mrzlo, až praštělo“, mohli jsme společně prozkoumat všechna skupenství vody. Společně s IT tabulí jsme zjistili, jak vznikají sněhové vločky, jakou rychlostí letí na zem. Díky pokusům jsme objevili, proč je voda po roztání sněhu lehce zašpiněná. Také jsme se zamysleli nad tím, kde se v dávných dobách vzal na Zemi a v atmosféře prach. Další skupenství vody, led, jsme propátrali díky společné výrobě tajemných dračích vajec. Odhalení největšího tajemství…vylíhne se nám drak, nebo ne…nás čeká příští týden. Všichni se už moc těšíme.

Logopedická prevence:

Hláska“Ť“

Grafomotorika:

Šikmá čára

SOVIČKY AJ

Ke skupenství vody jsme si v angličtině povídali o ledu, sněhu a mrazu (ice, snow, snowflakes, frost). Pomocí vaty, která představovala vločky jsme s dětmi udělali dechové cvičení, kterým jsme se připravili hlásky na novou písničku „snowflakes“. Pisničku jsme si zdramatizovali a vločkami jsme si pak udělali závod.

Nové odpolední kolegyni jsme zazpívali všechny písničky, které v angličtině známe, čím jsme si je procvičili, ale také připomněli.

Společně jsme si přečetli anglickou krátkou pohádku „Who is on the Loo“, díky které jsme procvičili zvířátka.

Ve čtvrtek jsme se zabývaly hokusy pokusy- výrobou dračích vajec z ledu. Činnost jsme doprovázeli anglickými vazbami, které děti opakovali.

klub AJ

Na anglickém kroužku jsme opakovali časovou posloupnost (morning, afteroon, evening).  A začali jsme popisováním obrázků v průběhovém čase „what is on the picture?“ „They are having breakfast, they are playing on playground“. Nakonec jsme opakovali měsíce v roce, počasí a dny v týdnu

LIŠTIČKY AJ

Tento týden jsme se s dětmi naučili nové slovíčko „snowflakes“ a seznámili jsme se s novou písničkou, která se také jmenuje „Snoflakes“. Písničku jsme se učili pomocí dechového cvičení s vločkou vyrobenou z vaty a když už jsme byli u těch vloček, tak jsme si s nimi zahráli i mnoho her.

Na procvičení časové posloupnosti jsme si s dětmi zkusili přečíst pohádku „Big fat catepillar“, která děti moc zaujala a díky které jsme si procvičili barvy a počítání do pěti. Na magnetické tabuli jsme určiovali rozdíl „bigger x „smaller“, „big x „small“ housenka.

Počasí v tomto týdnu bylo jako stvořené pro naše téma „Skupenství vody“. Za okny byl mráz, který vystřídal teplejší počasí a my jsme tak mohli bezprostředně vnímat změny skupenství vody.  Ve třídě jsme si nejdříve povídali a pomocí obrázků ukazovali, k čemu vodu potřebujeme a kde jí využíváme. Pak už jsme jen s vodou „kouzlili“. V rámci polytechnického vzdělávání jsme se stali na chvíli malými vědci a udělali jsme pár pokusů na skupenství vody. Pokusem se sněhem děti objevily, jak se voda umí proměnit na kapalinu i v pevnou látku. Tato činnost byla pro děti velmi zajímavá.

Básnička „Dva mrazíci“ byla pro děti inspirací, jak vyrobit rampouch z papíru. Na jeho výrobu jsme použili rozředěný inkoust a sůl. A protože „mrazíci“ nakreslili i les, děti společně nejdříve sestavily strom z látky a potom obtahovaly větve smrku. Procvičily si tak v grafomotorice šikmou čáru.

Také jsme si vyzkoušeli cestu zasněženými horami (mezi molitany), kdy jeden kamarád vedl druhého kamaráda se zavázanýma očima. Cestu našli všichni, nikdo nezabloudil :).

Led a sníh nás příjemně doprovázel po celý týden i v písničkách na IT. Děti si oblíbily písničku s pohybem „Sněhuláci“. Písničky z muzikálu Ledové království děti zcela pohltily. Děti prostě milují Elsu, Annu a Olafa :).

Malý přírodovědec

Tomáš nám tento týden připravil pokusy formou detektivní práce. Dostali jsme stojánek se zkumavkami a barvivem. V každé zkumavce byla rozmíchaná buď soda, prací prášek nebo sůl s vodou. Do každé z nich jsme přidávali barvivo získané z červeného zelí a pozorovali, jak se každá jednotlivá látka změní.

Sportovní hry

Nejprve jsme se uvolnili a procvičili prostorovou orientaci při honičce. Zklidnili jsme se při relaxační hře s míčem. Zkusili jsme nové cvičební prvky se švédskou lavičkou. Pěkně jsme se odreagovali a vydýchali.

Tanečky:

V pondělí jsme serozehřáli na pohybový taneček „Elektrika“ zaměřený na rozvoj postřehu a pohybovou koordinaci. Dále jsme se protáhli s doprovodem relaxační hudby. Zopakovali jsme si tanečky „Veverky“, „Šnečí tanečky“, „Robotí taneček“ a z vánoční besídky „Chocolatte“ a „Shake senora“.

Hudební/pěvecký kroužek:

Tento týden jsme se naučili a připomněli, jak správně u zpívání pracovat s dechem. Nasazovali jsme hlásek tzv. do „masky“, aby krásně zněl. Vyzkoušeli jsme si také skládat své melodie, které děti napadli, čímž jsme rozvíjeli hudební představivost. Na závěr jsme se seznámili s písničkou „ Holka modrooká“.

Tvoření:

Ve středu jsme si tvořili sněžítka. Z modelíny jsme si vymodelovali sněhuláky a nakonec zavřeli do zasněžené skleničky. Moc se nám výrobek povedl 🙂