Smysly… 18.-22.1.2016 B

22. 1. 2016 | Kronika - Bohnice

Delfínci:

Celý týden jsme zkoušeli, jestli máme všechny smysly. Zjistili jsme, že opravdu fungují a byla to veliká zábava!

V pondělí jsme objevili, že máme 5 smyslů a domluvili jsme se, že si každý den budeme o jednom povídat. Začali jsme zrakem a už víme, jak je pro nás důležitý. Nakreslili jsme si oko a nalepili na něj parádní řasy. Mrkací panenky můžou závidět!

V úterý se nám to moc líbilo, protože se z nás stali labužníci. Zkoumali jsme naše chutě a ochutnávali slané, sladké, kyselé… Dozvěděli jsme se, že máme na jazyku chuťové pohárky a ty spolehlivě odhalí, co právě strčíme do pusy.

Naše jazýčky jsou velice mlsné!

Ve středu bylo chvíli ticho a chvíli rámus. Povídali jsme si o sluchu a podívali jsme se, jak vypadá ucho zevnitř. Objevili jsme tam kovářskou dílnu – kladívko, nákovku… A povídali jsme si o tom, jak se žije lidem, kteří neslyší.

Ve čtvrtek jsme si vyzkoušeli naše hbité prstíky a poznávali věci podle hmatu. Nebylo vůbec jednoduché poznat kamaráda jenom podle doteku. Byla to ovšem velká legrace!

V pátek to u nás nádherně vonělo, protože jsme si povídali o čichu. Zahráli jsme si hru Na čichanou a poznávali věci podle vůně. Něco vonělo tak krásně, až se nám v puse sbíhali sliny! Zjistili jsme, že vůně si pamatujeme velmi dlouho. Například jak voní naše maminka. Venku jsme si celý týden dosyta užili sněhu a taková zima se nám velice líbí!

Nádherný zimní víkend a kdybyste náhodou vyrazili na večerní procházku, podívejte se na hvězdy. Příští týden si budeme povídat o znameních zvěrokruhu.

Celý tento týden jsme se žabičkami poznávali lidské tělo a ujasňovali jsme si schopnosti a možnosti, které máme.

První den tohoto týdne jsme si procvičovali zrakové vnímání, povídali jsme si o tom, k čemu potřebujeme zrak a zda jsou lidé, kteří nevidí. Hráli jsme Slepou bábu a říkali jsme při tom tuto říkanku: „Slepá bábo, kam tě vedu- do kouta

co v tom koutě- kohouta

co v kohoutě- zlatý klíč

Tak si mě, slepá bábo, chyť!“

V úterý a ve středu jsme poznávali kamaráda se zavázanýma očima a uvedli nové téma:sluch. Poslouchali jsme různé styly hudby, přitom dva konkrétní vybrali (klasika a rock) a děti měly za úkol malovat to, co slyší. Byla to ohromná legrace, zvláště pak pozorovat děti, jak se během tvorby „vlní“ na židličkách.

Ve čtvrtek jsme hráli jednoduchou Kimovu hru, osahávali různé předměty a tak poznávali vše kolem nás „pouhým“ hmatem. Řekli jsme si, jak jsou otisky prstů jedinečné a protože nám počasí přálo, chodívali jsme s dětmi každý den bobovat a stavět sněhuláky.

Poslední den jsme se zabývali zřejmě nejzábavnějším tématem tohoto tohoto týdne a tím byla chuť. Ochutnávali jsme různé pochoutky, které nám moc chutnaly, ale našly se i ty, které nám nebyly po chuti. Říkali jsme si, jaká jídla nám chutnají a, která nemáme vůbec rádi. Vyhrála samozřejmě čokoládka, bonbonky, ale překvapivě i svíčková, rajská a knedlíčky. Mňam..

si v týdnu Smyslů procvičili slovní zásobu pro lidské tělo a zaměřili jsme se i na části hlavy. K tomu nám pomohly dvě nové písničky „Open and shut them“ a také „Two little eyes“.

Všichni si zkoušeli říkat co cítí, slyší, vidí atd. a při ochutnávce sladkého, slaného a kyselého také zda jim něco chutná či naopak. Děti díky známe knížce Green eggs and ham pochopily, že je třeba jídlo nejprve ochutnat i když ho třeba neznáme a nikdy jsme ho neviděli.

Starší děti velmi bavilo poslepu ohmatávat geometrické tvary, přičemž si zopakovali spojení ve větách a barvy. Naši malí Delfínci hledali barvy při hře na dotyky a písničce o duze.

Odpolední aktivity:

Rytmika, tanečky dramaťák: Holky si přišly na své, protože jsme si zatančili na píseň Padá snížek na louky a potom jsme si zahráli hru Kdo to je a poznávali jsme kamarády podle hmatu a hlasu. Bylo to velmi napínavé!

Tvoření: Pustili jsme se do vyrábění veliké papírové sochy sněhuláka. Bude nepřehlédnutelný a budeme na něm pracovat několik dní. Ale výsledek bude skvostný!

Muzicírování: S Terkou jsme si zazpívali písničku Sněží, sněží a zvládli jsme i hudební doprovod na orffovy nástroje.

Zpívá nám to úžasně!

Sportovní klub: Rozehřáli jsme se taneční rozcvičkou na písničku Sněhulák, která se stala velkým hitem a zahráli jsme si hru Kolíčkovaná, která prověřila náš postřeh a instinkt. Byli jsme nadšení!