Smysly … 26.-30.9.2016 Ú

30. 9. 2016 | Kronika - Jirny

Lidskému tělu jsme se věnovali i tento týden. Společně jsme podnikli výlet do nitra smyslů. Prozkoumali jsme taje středního ucha, podivovali se nad převráceným obrazem v oku, vyzkoušeli si chuťové buňky na jazyku. Také jsme zkoušeli prozkoumávat své okolí hmatem. Velmi nás bavily čichové pokusy. Společně jsme si také vytvořili koláž v nadživotní velikosti – „Naše smysly“.

Logopedická prevence

„OU, AU“

Tento týden jsme se v angličtině seznámili se smysly. Naučili jsme se nová slovíčka k tématu např.: sweet, salty, soft, hard, taste, smell.
Dětem jsme téma představili zábavnou formou pomocí obrázků, ochutnávkou potravin, IT tabule, kde jsme si pouštěli zvuky z prostředí a hádali, co to může být. Dále jsme si poslepu přičichli k různým druhům koření a také jsme pomocí rukou hádali předměty za závěsem. Děti vše moc bavilo a všechno chtěly vyzkoušet (ochutnat).

Tento týden jsme seznamovali děti s pěti smysly. V úvodu týdne nám k tomu posloužily dřevěné kostky, jejichž pomocí se děti se všemi smysly seznámily. Další den jsme si s dětmi zahrály na zvuky kolem nás a hmat jsme si vyzkoušeli s hmatovými balónky. Hmatové balónky jsme pak použili jako instrument k obtiskování barvy. Při povídání  o funkci očí jsme použili dalekohledy a pozorovali věci kolem sebe. O chuti se děti dozvěděli prostřednictvím vzorků potravin, které jsme ochutnávali. Nakonec děti pronikly do tajů čichu a poznaly různé vůně prostřednictvím pohádky o medvídku Nosálkovi.

V angličtině jsme tento týden pokračovali v poznávání našeho těla, učíme se píseň Head, schoulders, knees and toes. V této písni se objevují i části obličeje a tak jsme si povídali o tom, že očima vidíme, ušima slyšíme, pusou jíme a nosem čicháme. Učili jsme se slovíčka hear, listen, eat a smell. Rytmizovali jsme tyto slovíčka pomocí orfových nástrojů. Používali jsme obrázky klasické i  na interaktivní tabuli. Doprovázela nás k tomu naše anglická plyšová lištička.

Sportovní hry

Nejdříve jsme se rozcvičili s malými míčky. Poté jsme se protáhli a naučili startovní pozici pro závody v běhu. Krátké závody ve sprintu jsme vystřídali hodem dalekým. Nakonec jsme si zahráli hokej.

Tanečky:

V pondělí jsme se na úvod rozehřáli na taneček „Elektrika“, zopakovali jsme si již naučené tanečky a seznámili jsme se s novým stylem tance „Twist“.Odpočinuli jsme si u relaxačních cvičení s hudbou, u kterých jsme se pořádně protáhli a zaměřili se na správné dýchání. Na závěr jsme na přání dětí odcestovali do Afriky a zatancovali si „Tanec faraónů“.

Hudebka:

V úterý jsme si zopakovali písně zaměřené na části těla „Hlava, ramena…“ a „Rutyšuty“ s pohybovým doprovodem. Dále jsme si hudebně ztvárnili pohádku „O Koblížkovi“, kde jsme využili balanční míče jak na rozvoj koordinace pohybu, tak na rozvoj rytmického cítění. Písničky s dramatickým doprovodem nás moc bavili a pro úspěch jsme pohádku zopakovali 🙂