Staré pověsti české…14.-18.3.2022 J

18. 3. 2022 | Kronika - Jirny

Tento týden jsme zahájili programem „Zvířecí obludky“, kdy nám pan chovatel představil zvířátka, kterých se mnozí lidé bojí, ale my jsme si v praxi ukázali, že je to úplně zbytečné a že i tito tvorové jsou velmi zajímaví a mnozí i příjemní na dotyk:)

Také jsme dokončili každý svou knihu pohádek, kde jsme si vyzkoušeli několik malířských technik a používali různé pomůcky.

Téma knihy jsme zakončili dvěma příběhy ze Starých pověstí českých: vyprávěním o praotci Čechovi a pověstí o stavbě Karlova mostu.

Praotce Čecha jsme si dokonce i vyrobili (některé z nás raději zvolily kněžnu Libuši :))).

Po celý týden jsme si povídali o životě starých Slovanů: Odkud přišli, jak bydleli, do čeho se oblékali, co pěstovali?, apod.

Nacvičili jsme si pohybovou básničku Staří Slované, která nás tímto tématem provázela. Vyzkoušeli jsme si starodávnou techniku mletí obilí a zrn, kterou používali naši dávní předkové. Také jsme si zabubnovali na Slovanskou píseň v polštině a v závěru týdne jsme si zjednodušený Karlův most  zkusili namalovat a brčkem jsme rozfoukali vlny Vltavy pod mostním obloukem. Most jsme si zkusili také postavit z pěnových kostek i z kostek cukru.

Staří Slované – pohybová básnička

My jsme staří Slované,

jdem do země vzdálené.

Přes hory a lesy,

máme dlouhé vlasy.

V ruce kopí, štít a hůl,

povozy nám táhne kůň.

Došli jsme až na Říp,

odtud vidí nejlíp,

náš praotec Čech!

Zemi krásnou, zemi mou,

jsou tu lesy, hory, řeky,

jmenuje se po něm – Čechy!

This week in English, we learned about Czech history. We learned the story of Father Czech and how he discovered Czech Republic. We learned a little about King Karel IV and how the Charles Bridge was built. We tried to build a bridge using sugar cubes, danced and role played a story. We went outside for walks and talked about how Spring is coming and played in the garden. Songs of the week “London Bridge is falling Down” and “She’ll be coming around the Mountain.”

Rytmika, tanečky, dramaťák: dramatizace – život starých Slovanů, tanec Slovanů

Sportovní klub: překážková dráha s míčem, cvičení se stuhou

Tvoření:  tvorba hory Říp a kněžny Libuše

Muzicírování: písnička „Češi, jak se patří“

Seznámili jsme se s pojmem „pověst“. Přečetli jsme si pověst O Čechovi, zvládli jsme pak poskládat sled obrázků, jak šly po sobě a většině z nás se podařilo pověst podle obrázků převyprávět. Pamatujeme si bratry Čecha a Lecha a horu Říp ve tvaru klobouku :). Líbila se nám pověst O Golemovi a každý z nás by si takového pomocníka přál.

Vyrobili jsme si dvě knihy – holčičí a klučičí – s opakováním všech knížek, které jsme si prohlíželi, ze kterých jsme si četli. Knížky jsme si krásně pomalovali, pokreslili a jsou vystavené v šatně.

Také za námi do školky přijel pán se zvířecími „obludkami“, takže jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o zvířátkách, kterých jsme se obávali. A na některé jsme si dokonce mohli sáhnout, jako na ještěrku, sklípkana či třímetrového hada, který si každého z nás očichával jazykem.

This week in English we repeated all we know about books and reviewed the easy vocabulary words: book, reading, writing, story, fairytales, a book has a front cover, a back cover, a spine and pages. We read the story of ‘’ Henry Learns To Help’’.

Also boys and girls created their very own books. And we continued with the song of the month: I Love Books.

Rytmika, tanečky, dramaťák: vyťukávali jsme slabiky básniček a písniček. Děti moc bavilo poznávat po hmatu hračky

Sportovní klub: udělali jsme si překážkovou dráhu, hráli jsme si na cestování s praotcem Čechem

Tvoření: přečetli jsme si pověst o lvovi, kterého Bruncvík získal do českého znaku. Poté jsme si takového lva vyrobili

Muzicírování: zopakovali jsme si písničku Knížka pohádek a další písničky. Zpívali jsme s interaktivní tabulí a s klávesami