Staré pověsti české… 4.-8.4.2016 Ú

8. 4. 2016 | Kronika - Jirny

Tento týden jsme se vrátili v čase, do bájí a pověstí o naší krásné zemi.

Cestovali jsme s Praotcem Čechem a jeho bratrem Lechem pradávnými územími, abychom společně vystoupili na horu Říp a usídlili se ve zdejší kotlině, ochutnali jsme strdí, podívali jsme se pomocí IT tabule do pradávných obydlí a sídel.

Také jsme se seznámil s neobyčejnou kněžnou Libuší, s níž jsme se pokoušeli věštit. Zvlášť holčičkám to výborně šlo. Poznali jsme i jejího muže, Přemysla Oráče, kterého jsme zastihli ve Stadicích, když oral své pole.

Přiklusal k nám dokonce i legendární Šemík, aby se s dětmi podělil o svůj příběh. Zdržel se s námi celý den, než odcválal za svým pánem Horymírem směrem někam k Neumětelům. Děti byly ze Šemíka doslova nadšené.

Neméně radosti dětem ale způsobil i Ječmínek, jenž se zastavil sice jen na skok, ale i jeho krátké vyprávění v nás zanechalo velký dojem.

Některé děti začali své hrdiny dokonce sami kreslit, k jejich příběhům se vracet a znovu je vyprávět.

Sovičky se tento týden přenesly do světa pověstí a legend. Hned v pondělí jsme se sešli se Slovany, kteří putovali s praotcem Čechem na horu Říp. Překonávali překážky a naslouchali svému srdci. Na IT tabuli děti viděly horu Říp z mnoha úhlů. Pak jsme si zpívali naši oblíbenou jarní písničku s perkusními nástroji.

Další den jsme se stali turisty, kteří přijeli do Prahy. Památky jako Karlův Most, Pražský Hrad, Vyšehrad nebo Katedrála Sv. Víta. Jsme projeli na kole.

Další den nás čekala návštěva místní požární zbrojnice. Děti již od rána byly natěšeny a tak nás neodradilo ani vzdálenost ani občasné mrholení. Děti se dozvěděly, co všechno hasiči dělají a jaké vybavení k tomu potřebuji. Děti viděly pravý požární oblek, na IT tabuli sledovaly fotografie z opravdových událostí. Nakonec jim hasiči představili požárních vozidla a za zvuku sirény a světla majáku se jsme se rozloučili. Ve čtvrtek část dětí odjela  na plavání a tak jsme byli spojeni s třídou Lištiček. Povídali jsme si o Horymírovi a Šemíkovi,  kněžně Libuši.

Logopedická prevence:

Tento týden jsme se věnovali uvolňování mluvidel s hláskou Č.

Tento týden jsme se v Aj učili geometrické tvary, pouštěli jsme si písně, ukazovali různé obrázky a ukazovali si je na různých předmětech. Dále si děti některé tyto tvary nakreslily tužkou na papír. A protože byl tento týden věnován tématu „Staré pověsti České“, povídali jsme si o některých znacích Staré Prahy. Kladli jsme důraz  na slovíčka Karlův most, Pražský hrad, Staroměstské náměstí nebo Pražský Orloj. Dále jsme dětem pomocí interaktivní tabule pouštěli několik legend Staré Prahy v anglickém jazyce.

Tanečky

Rozehřáli jsme se při rytmické hře v kroužku. Zopakovali tanečky, které jsme se učili během roku, jako například mazurku. Zatančili jsme si při pohybové hře.

Hudební kroužek

Zopakovali jsme si anglické písničky s Georgem, také jsme si zazpívali české lidové písničky s kytarou.

Tvořivá dílna

Vyrobili jsme z papíru a látek postavu Praotce Čecha stojícího na hoře Říp. Děti malovaly a lepily také postavičky členů skupiny, která s Praotcem Čechem přišla k hoře.

Sportovní hry

Rozcvičili jsme se cviky, při kterých jsme napodobovali zvířátka. Zahráli jsme si hru v kruhu. Nezapomněli na pohybové hry a závody v běhu ve dvojicích.