Technika a média … 22.-26.2.2016 Ú

26. 2. 2016 | Kronika - Jirny

Od pondělí do pátku jsme se věnovali médiím a technologiím. Popřemýšleli jsme si nad tím, jak spolu komunikovali lidé před staletími, zahráli jsme si na indiány a s pomocí IT tabule jsme pozorovali jejich kouřové signály. Vypravili jsme se do pralesa a vyťukávali na stromy naše vzkazy…společně jsme se nestačili divit tomu, jak vypadaly první telefony, legrační pro nás byly i první mobilní telefony…
Úplně stejně nás pobavilo, když jsme viděli pra pra pradědečka dnešních rádií. A co teprve rozhlas po drátě!
Velká podívaná pro nás byla první televize. V kontrastu s naší IT tabulí to byla téměř cesta do pravěku 🙂
Opravdovou cestu jsme podnikli s panem myslivcem, který nám přišel představit lesní zvířata a jejich mláďata, popovídal nám o své práci i o tom, jaké technologie dnes myslivci využívají. Nakonec jsme podnikli onu cestu – výpravu do lesa. To nás velmi bavilo, protože les v okolí naší školky je nejenom krásný, ale žije v něm i mnoho zajímavých zvířat.

Tento týden pro nás byl mediální a technický.

První den jsme si povídali o tom, jak funguje telefon dnes a jak fungoval první telefon. Na IT ukázkách a na globusu děti viděly, jak satelity přenášejí signál a rovnou přišly na to, že telefonem se dá přivolat pomoc, třeba policie nebo sanitka a hasiči. Vymysleli jsme si film a hráli na lupiče a policii a obchod. Děti si to moc užívaly a zároveň se učily nova slovíčka a věty v anglickém jazyce.

Další den pan učitel přinesl na výuku mikrofon a děti zpívaly písničky na karaoke. To mělo velký úspěch, a proto se k němu vrátíme i příští týden.

Povídali jsme si o televizi a pořadech, na které se rádi díváme.

Ve středu děti měly logopedickou minutku a výtvarnou výchovu, kde vyráběly mrakodrapy technikou kartonového papíru a malovaly antény abychom měly spojení.

Ve čtvrtek za námi do školky přišel pan myslivec, který s sebou přinesl mnoho zajímavých věcí, jako například parohy jelena nebo štětiny od divočáka, mimo to miniaturu posedu a krmelce. Děti svými zvídavými otázkami pana myslivce překvapily a odměnily témeř spontánním potleskem hned na začátku. Přednášku jsme zakončili procházkou lesem a zdoláváním kopce.

V pátek jsme byli spojeni se třídou Lištiček. Povídali jsme si o celém týdnu a pak tvořili z modelíny podle fantazie. Hráli jsme domino.

Tento týden jsme se v angličtině věnovali tělu a jeho částem. Pouštěli jsme si tématické písně, používali obrázky a zahráli si i několik her.  Zacvičili jsme si na píseň:Head, shoulders, knees and toes. Děti velice bavila hra Simon says, touch your…. Na pokyn učitele ukazovaly, kde co mají na těle. Použili jsme i magnetickou tabuli s magnetky obrázků částí těla.

Také jsme zjistili, že spousta slov, které označují techniku kolem nás, pochází právě z angličtiny.

Tvořivá dílna

Děti si vyrobily, z materiálů určených na recyklování, kuchyňský robot . Podstavec mixéru jsme vytvořili z krabiček na vajíčka a nádobu z umělohmotných kelímků, třeba i od jogurtů. Použili jsme temperové barvy, štětce a lepidla.

Sportovní hry

Tento týden jsme se rozcvičili, zacvičili jógu. Zaskákali jako žabičky a házeli míčky do rybníčku, který jsme museli pěkně od balónků vyprázdnit. Naučili jsme se házet míčem do koše a zazávodili si v obíhané. Pořádně jsme se vydýchali a uvolnili.

Rytmika

Kroužek jsme zahájili rozcvičením a protahováním. Následovala taneční improvizace na dětské písničky.  Potom jsme tančili ve dvojicích a hráli si na Macha a Šebestovou. Nemohli jsme vynechat oblíbenou dramatizaci písně Draka bolí zub. Na závěr jsme si zahráli hudebně pohybovou hru Na šáteček.

Hudební kroužek

Děti se rozezpívaly u pianina, procvičily si mluvidla a věnovali jsme se také správnému dýchání. S pianinem a kytarou jsme si zopakovali oblíbené písně. Dnešním tématem byl telefon a tak jsme nacvičovali písničku o kouzelném sluchátku z pohádky Mach a Šebestová. Na závěr děti dostali text písně a omalovánku  Macha a Šebestové, kterou si vybarvily