Vánoční tradice u nás i ve světě… 5.-9.12.2016 Ú

9. 12. 2016 | Kronika - Jirny

Hned zkraje týdne k nám do školky zavítal očekávaný Mikuláš, čert a anděl. Děti jim nejdříve přednesly čertí říkanku a zazpívaly mikulášskou písničku. Pak si podaly s Mikulášem ruku a ti nejodvážnější si dokonce sáhly čertovi na ocas. A anděl přitom rozdával mikulášskou nadílku. Když Mikuláš s čertem a andělem odešli, tak děti o nich nadšeně ještě povídaly.

A Vánoce se blíží. A aby také děti věděly, jaké zvyky a tradice jsou ve světě, tak jsme se po našem oblíbeném rituálu s říkankou Endele, bendele sešli v kruhu se Santa Clausovskou punčochou. A děti se ze zájmem dozvěděly, že např. v Itálii naděluje dárky nehezká, ale hodná čarodějnice Befana a ve Švédsku skřítek Jultomten, který žije pod podlahou domu. A děti se ptaly: “ Žije ten skřítek taky pod naší podlahou?“ :).

Během povídání o Vánocích ve světe se děti také sešly u stolečků a vyráběly kostýmní prvky pro budou besídku. A také dárečky, pro vás rodiče. Ale to už je překvapení, stejně tak i vánoční besídka, na kterou se pilně připravujeme.

Tématem uplynulého týdne byly: „Vánoce ve světě“. Povídali jsme si o tom, že v Americe je Santa Claus, v Anglii Otec Vánoc a u nás Ježíšek. V angličtině jsme se zaměřili na stromeček a jeho ozdoby. Říkali jsme si slovíčka: Christmastree, star, bell, bauble a tinsel. Procvičovali jsme slovíčka různými hravými způsoby, poskoky, vytleskáváním, dřepy atd. V kroužku jsme trénovali slovíčka náhodným vyvoláváním dětí a tím se upoutala pozornost všech dětí na činnost. Dále jsme nacvičovali písně na blížící se besídku. Naše lištička nám všem při práci moc pomáhala, ale je to nezbednice nezbedná, pořád se dětem někam schovává.

Sovičky:

Tento týden začal opravdu náramně! Do naší školky zavítala mikulášská družina. Přišel se na nás podívat Mikuláš v doprovodu čerta a anděla. Mikuláš nám všem přečetl záznamy z knihy hříchů, pochválil nás za to, co se nám daří a nakonec děti dostaly balíčky s překvapením. Další dny se nesly ve svátečním, předvánočním duchu. Společně pilujeme překvapení na besídku, zdobíme si třídu a školku, vyrábíme dárečky. Na IT tabuli jsme procestovali několik zemí a prohlédli jsme si, jak se slaví Vánoce tam.

Přírodní vědy

Děti si vyzkoušely pokus s vodou a jedlou sodou. Nastříhaly knot z papírového ubrousku a namalovaly na něj obrazce barvami. Vložily do středu filtračního papíru s umístili do misky v níž byla voda se sodou. Čekaly, co se bude dít. Barva se krásně rozpila na papíře a vše vypadalo jako barevná svíčka. Také zkusily, co se stane, když vložíme lentilky do vody.

Sportovní hry

Procvičili jsme se v prostorových hrách. Protáhli dolní a horní končetiny. Zdokonalili hry na postřeh pomocí malých a velkého míče. Zaběhali jsme si a udělali relaxační cvičení.