Zásoby na zimu… 29.9.-2.10.2015

2. 10. 2015 | Kronika - Bohnice

Delfínci:

První podzimní dny jsme přivítali velice zodpovědně. Nachystali jsme si zásoby na zimu, kdyby se nás náhodou zeptala…

Po prodlouženém svátečním víkendu jsme začali hezky od podlahy. Povídali jsme si o bramborách a vyrobili jsme si bramboráčky – veselé bramborové figurky. Jsou moc krásné.

Ve středu byla řeč o zavařování. Zkoumali jsme, co a jak se dá zavařit. Zjistili jsme, že máme zavařeniny moc rádi, a proto jsme si ve školce vyrobili velikánskou zavařeninu plnou našich nejoblíbenějších dobrot. Je k nakousnutí!

Ve čtvrtek jsme objevili, že zásoby na zimu si dělají i některá zvířátka. Ptáčci to ale neumí. Proto jsme jim vymýšleli krmítka na zimu. Určitě nám za odměnu krásně zazpívají.

V pátek jsme se podělili o zážitky při objevování krmítek pro ptáčky v okolí školky a zahráli jsme si hru na bramboru. Byla to velká legrace. Potom jsme se společné vydali zkoumat podzimní přírodu na procházku.

Příjemný a hřejivý víkend, užívejte babí léto. Přišlo jako na zavolanou, protože si o něm budeme příští týden povídat.

Písnička : https://www.youtube.com/watch?v=JG2Te7lmV0k

Tento týden jsme si s dětmi všímali změn, které se začali v přírodě objevovat. Se žabičkami jsme dělali zásoby „na horší čas“ snad ze všeho. Rozeznávali jsme různé plodiny, zopakovali jsme si houby a povídali si o přírodě.

Další dny jsme si vzpomněli na maminky a babičky a zavařovali jsme dobroty do sklenic. Připravovali kompoty a ujasňovali si, co vlastně lze vše zavařovat. A jako „třešničku na dortu“ jsme měli ochutnávku jahodové a meruňkové marmelády.

Venku se nám trošku ochladilo, tak jsme si s dětmi povídali o tom, jak se lze zahřát. Ať už teplý čajem, během nebo rozděláním ohně v krbu. Vyrobili jsme si malá polínka z toaletních ruliček, se kterými jsme si v pátek hráli a představovali, že rozděláváme táborák. To nám bylo teploučko..

V tomto týdnu jsme se zásobili nejen prakticky, ale také verbálně. Zopakovali jsme si slovíčka z minulého týdne např. pro kaštany, oříšky či jeřabiny a k nim přidali několik nejdůležitějších pro ovoce a zeleninu, kterou taktéž ukládáme na zimu.Nezapomněli jsme ani na ptáčky a další zvířátka z lesa, anglicky jsme si povídali o tom, která to jsou a čím se živí. Četli jsme krásnou anglickou knížku o myšce z lesa a myšce z města. Celým týdnem nás provázely pocity, každý den jsme si řekli, jak se cítíme. Nejmladší děti jednoslovně, starší v jednoduchých frázích.K nim jsme si začali zpívat písničku If you´re happy and you know it.

Odpolední aktivity:

Tvoření: Vyrobili jsme závěs z křížal. I když bylo těžké odolat pokušení, nakonec jsme většinu jablíček pověsili a těšíme se, až je budeme mlsat!

Muzicírování: Věnovali jsme se celému našemu podzimnímu repertoáru a zahráli jsme si hru na Ludvíka, kterou máme moc rádi.

Sportovní klub: Po zahradě nám běhali  zajíci s liškami. Byla to velká honička! Ještě, že zajíci měli domečky na schovávání.

Potom jsme museli pomoct nezodpovědnému čápovi, který ztratil čepičku. Měl štěstí, že nás má : ).

,