Zásoby na zimu 29.9.-3.10.2014

3. 10. 2014 | Kronika - Jirny

Sovy

Tento týden jsme si dělali zásoby na zimu. V pondělí jsme zavařovali zeleninu a ovoce do velkých papírových sklenic. Také jsme si vyprávěli o ročních obdobích. V úterý jsme si vyprávěli v anglickém dopoledni o zásobách dřeva na topení. Také jsme si zopakovali slovní zásobu týkající se týdenního plánu. Ve středu jsme zavařovali kyselé okurky.
Spousta dětí je přímo miluje! Vystříhli jsme je z barevného papíru a nalepili do sklenic. V čtvrtek jsme pomalovali hrnečky, ze kterých jsme vyrobili krmítka pro ptáčky. Abychom měli i náplň do těchto krmítek, ponořili jsme ruce do tuku, který jsme smíchali se zrníčky jaká mají ptáčci rádi. Celou hmotu jsme zamíchali a naplnili s ní tvořítka. Příští den už byla hmota ztuhlá a tak jsme mohli krmítka zavěsit ven na strom v naší zahrádce a naplnit je. Také jsme v pátek malovali třídní kartonový domek, všichni společně, jako skupinovou práci. Příští týden si budeme hrát s tématen Podzimního počasí. Těšte se! Pěkný víkend!

Pondělí – seznámili jsme se s plodinou brambory. Řekli jsme si, kde roste, jak ji sklízíme a co z brambory můžeme uvařit. Naučili jsme se říkanku o bramboře s ukazováním a ve výtvarné činnosti si natiskali plný pytel brambor.
Úterý patřilo zavařování. Natrhali jsme si barevné papíry, které nám znázornily ovoce a zeleninu, která se dá zavařit a použít v zimě jako zásoba. Natrhané kousky papíru jsme mačkali, abychom procvičili jemnou motoriku, a poté jsme je napěchovali do přinesené sklenice.
Ve středu jsme si povídaly o zvířátkách, která žijí v lese a v zimě nemají potravu. Teď už víme, že se o ně stará pan hajný, myslivec a nebo ji můžeme do krmelců přinést něco na zub my. Povídali jsme si o krmítku pro ptáčky a o zrní, které jim můžeme připravit. Na procházce jsme hledali klacíky pro ptáčky, na kterých by mohly v krmítku sedět. Viděli jsme Krakonošskou pohádku.
Čtvrtek patřil samotné výrobě krmítka a přípravě „dortu“ pro ptáčky. Až přijde zima, zavěsíme pomalované hrníčky s připraveným krmením pro ptáčky na strom na školní zahradě. Zpívali jsme písničku Jaro, léto, podzim, zima.
V pátek jsme udělali zásobu dřeva na zimu. Vyrobíme si polínka a řekneme si, k čemu nám stromy jsou.

Tanečky

V hodině tanečků se děti seznámily s využitím nového hudebního nástroje boombwhackers tubes, způsobem jak nástroj použít k rytmizaci i tanci. Pro nástroj společně vybraly název ozvučné tuby.

Hudební kroužek

Zopakovali jsme si písničky z minulých hodin a také cvičili písničku na besídku. Zároveň jsme vymysleli velké překvapení pro rodiče. Hráli jsme hudebně – pohybové hry a také se seznámili s novou písničkou – Komáři se ženili.

Flétnička

Učili jsme se správnému dýchání a také postoji při hře na nástroj. Dále jsme si povídali o houslovém klíči a notě H. Tuto novou notu už umíme zahrát.
Tenhle týden jsme zavařovali okurky a při tom jsme si zopakovali zeleninu. Také jsme se učili zpívat Twinkle Twinkle Little Star.

Key words: a cucumber, a star, a glass, vegetables, wood

Song:

Tvoření

Malovali jsme ptáčky, kteří se živí různými plody, o kterých jsme se učili, použili jsme krabicový papír, tempery a akvarelové pastelky. Také jsme z brambor vytvářeli panáčky, auta, letadla, žirafu a další zvířátka, hlavy a kola jsme udělali z kaštánků, nohy z párátek a špejle.

Sportovky

Rozcvičili jsme se, zahráli jsme si na babu a na dotýkanou, to jsme se museli dotknout předmětu, který vybrala paní učitelka. Pak ho děti na zahrádce rychle našly a dotkly se ho. Také jsme závodili. Míčky jsme sráželi kuželky a nakonec jsme se zkusili přetahovat přes švihadlo.

Básnička:

U krmítka je veselo

Přišla zima, chumelilo,

U krmítka je veselo

všude venku bylo bílo.
U okýnka Vašík seděl,
na sněhové vločky hleděl.

Venku mráz i sníh ho studil,
doma se však ale nudil!
Tak sledoval z okna ptáčky,
jak otvírají své zobáčky.

Písnička :