Zelené potraviny

Dětem nabízíme jako nadstandardní službu možnost konzumace zelených potravin (green food). Nabízíme ji jako možnost, která je na zvážení rodičů. Pokud by dítěti nápoj nechutnal, nenutíme je ke konzumaci. Připojujeme osobní zkušenost paní ředitelky a také informace od MUDr. Anny Neužilové, která se touto problematikou zabývá.

„Já sama mám patnáctiletou zkušenost s pitím šťávy ze zeleného ječmene. Můj syn pije tento zelený nápoj od tří  let a  skutečně nebývá nikdy nemocný, vyhýbají se mu rýmy i chřipky, nikdy neměl ve škole více než 10 omluvených hodin ročně. Dovoluji si  tedy nabídnout podávání zeleného ječmene Vašim dětem (pouze jemně naředěného)  a podporovat tak jejich imunitu. Veškeré informace najdete v níže uvedených článcích a především na stránkách firmy Green Way, která vyrábí tento práškový nápoj dle mých zkušeností nejkvalitnější. Je to možnost, kterou můžeme Vaši dětem nabídnout, nikoliv povinnost. Děti k pití nápoje samozřejmě nenutíme, pokud jim nechutná.“

Mgr. Danuše Svobodová, ředitelka Sofia School

Chcete mít zdravé dítě? Vsaďte za zelené potraviny!

Jestliže chcete, aby tělíčko vašeho dítěte dobře fungovalo a bylo dobře vyživeno, vsaďte na „green food“ neboli zelené potraviny (mladý ječmen a chlorellu pyrenoidozu).

 

CO VŠECHNO UMÍ?

Tyto „koktejly“ živin v přirozené původní podobě obsahují vysoké procento vitaminů, minerálů, stopových prvků, rostlinných bílkovin a dalších unikátních látek a tak jsou prakticky koncentrovanou  komplexní a živou zeleninou. Například jedna lžička prášku z mladého ječmene obsahuje tolik výživných látek jako dvě brokolice v biokvalitě.

Zelené potraviny nám v těle udělají „pouze“ dvě věci – komplexně nás vyživí a jemným způsobem naše tělo čistí. A to stačí, abychom se velmi brzy začali cítit zdravější a plní energie.

 

CO MOHOU ZELENÉ POTRAVINY UDĚLAT DOBRÉHO PRO NAŠE DĚTI?

Především ihned eliminují škodliviny, které dítě přijímá s potravou, nápoji a vdechovaným vzduchem a zabraňují jejich ukládání do organizmu. Dávají sílu rychleji dozrát a správně fungovat imunitnímu systému, což je důležité pro zdravý vývoj dítěte. Tím, že dodávají nezbytné živiny, které často v naší stravě chybí, podporují zdravý růst dítěte. Udržováním pořádku v trávicím traktu (správného složení mikroflory) a v játrech mírní až odstraňují projevy alergií, ať již dětského ekzému či projevy alergií dýchacích cest.

Mají příznivý vliv na psychomotorický vývoj dítěte a mírní projevy hyperaktivity. Při dlouhodobé konzumaci snižují nemocnost dětí (v důsledku kvalitního živení a čištění organismu a správného fungování imunitního systému). A když už se nějaké onemocnění objeví, je jeho průběh kratší a mírnější.

Dávkování zelených potravin je u dětí od 3 do 12 let zhruba polovina dávky pro dospělé. Pokud dítě překročí váhu 40 kg, může mít dávku jako dospělý člověk. Předávkování zelenými potravinami prakticky není možné, protože se jedná o čistou „zeleninu“ a tělo ji umí dobře využít.

Jak posílit imunitu dětí před nástupem do školky?

Nástup do školky je velká životní změna jak pro dítě, tak pro rodiče. Z tepla a bezpečí domova a více či méně volného režimu se musí dítě naučit každé ráno vstávat, aby přišlo včas do školky, tedy do kolektivu dalších dětí. Učí se zde novým dovednostem, hlavně sociálním, větší samostatnosti a v neposlední řadě se učí i jeho imunitní systém. Chození do školky znamená pro dítě zátěž. Tu ale potřebuje, aby se posílilo pro další a náročnější situace v životě – jak psychicky, tak ve smyslu posílení imunitního systému.

Rodiče se často zajímají, jak přirozeně posílit imunitu dítěte před nástupem do školky, aby se vyhnuli kolotoči dětských nemocí. Na prvním místě je zde třeba zmínit, že dětským nemocem se vyhnout nelze a ani to není žádoucí. Posílení imunity dětí totiž znamená i prodělání dětských nemocí. Nebojte se toho, že vaše dítě občas onemocní, imunitní systém se tím učí reagovat na patogeny, které nemoci způsobují, aby se s nimi umělo v pozdějším věku vypořádat. Je normální, že děti předškolního věku bývají často nemocné. Umožněte jim nemoc prodělat, zvládnout a posílit tím jejich obranyschopnost. Pokud je to ale možné, vracejte děti do školky, až když jsou opravdu zdravé. Ve fázi rekonvalescence jsou náchylnější k dalším onemocněním a často se pak stává, že následuje jedna nemoc za druhou.

Přirozený vývoj a posílení imunity začíná hned po narození dítěte díky mateřskému mléku. Kojení je pro správnou obranyschopnost velmi důležité. Mateřské mléko obsahuje – kromě všech nezbytných živin – protilátky proti patogenům, se kterými se setkává matka i dítě. Dále obsahuje probiotické kultury nezbytné pro správnou funkci střeva. Dnes se doporučuje výhradní kojení do ukončeného šestého měsíce věku dítěte a dále pokračování alespoň do 1 roku. Pokud matka nemůže kojit, je na místě správně vybírat kojeneckou výživu tak, aby měla skladbu co nejpodobnější mateřskému mléku.

V pozdějším věku je základem správné imunity zdravá strava. Co to znamená? Minimum živočišných produktů (masa a hlavně mléka a mléčných výrobků), jednoduchých cukrů (tedy sladkostí), dostatek zeleniny a ovoce. Zelenina a ovoce musí být čerstvé a kvalitní, aby nám poskytly dostatek všech potřebných vitamínů a minerálů. V dnešní době je poměrně obtížné získat všechny vitamíny a minerály z běžně prodávané zeleniny, je na místě jejich doplňování, přičemž účinnější a stravitelnější než preparáty jednotlivých vitamínů a minerálů jsou komplexní zelené potraviny v tabletách nebo prášku (sladkovodní i mořské řasy, např. řasa chlorella, nebo výhonky obilovin a luštěnin, např. mladý ječmen).

Důležité je také dodržování pitného režimu. Dávejte dětem co nejméně slazených nápojů, cukr imunitu oslabuje, tělo potřebuje vodu. Imunitu příznivě ovlivňuje také dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, otužování (doporučuje se dělat postupně, vždy o jeden stupeň po několika dnech, aby si dítě postupně zvykalo na studenou vodu) a v neposlední řadě i vyvarování se nadměrné psychické zátěži a stresu.

Neměli bychom zapomenout ani na očkování. Je základem prevence proti závažným infekčním chorobám, ale i přes jeho velký přínos je třeba brát ho jako zásah do organismu dítěte a jeho použití individuálně zvažovat. Jak jsem již zmiňovala, tělo potřebuje nemoci prodělat, aby se na ně naučilo reagovat, je proto zbytečné očkovat proti každé nemoci. Jsou ale nemoci, kde je to jistě vhodné, ať už z důvodu velké nebezpečnosti dané nemoci nebo pro celospolečenský přínos.

Zdravou imunitu si naše dítě vybuduje kombinací všech výše zmíněných faktorů. My mu pomůžeme, když mu dáme místo sladkostí jablíčko a místo mléka třeba rýžovou kaši, když ho naučíme, že zelenina může být dobrá a patří ke každému jídlu a že běhat v lese je lepší než sedět u televize.

MUDr. Anna Neužilová