Zvířata se připravují na zimu… 10.-14.10.2016 B

14. 10. 2016 | Kronika - Bohnice

Tento týden jsme se věnovali především zvířátkům, která se připravují na zimu. Začátkem týdne jsme se věnovali těm, která se stěhují do teplých krajin a poté jsme na interaktivní tabuli zjišťovali, jak vypadají brlohy, nory, skrýše a další a další různé „domečky“, ve kterých zvířátka přežívají zimu. Děti zaujala propracovaná nora křečka a tak si ji za pomocí štětce a barev namalovaly, v činnosti nechyběla ani práce s lepidlem.

V ranním kroužku každý z nás povyprávěl, jak by mohl pomoct zvířátkům, která se nestihnout připravit na zimu a bylo to velmi zajímavé. Nápad, že společně postavíme na naší zahrádce pro zvířátka „domeček“, se všem moc líbil. Ve čtvrtek se proto uskutečnila výprava do nedalekého lesa, ve kterém jsme nasbírali spoustu klacíků, šišek, mechů, kamenů, listů, prostě vše, co potřebujeme pro stavbu pořádného úkrytu. V rámci polytechnické edukace jsme si hned po výpravě domeček společně postavili. Při sběru jsme si procvičili základní předčíselné představy.

Plavání bylo vážně velmi legrační, téměř celá naše skupinka se dokázala potopit pod vodu a nově jsme si i vyzkoušeli, jak z žížaly udělat preclík (děti jistě objasní).

V pátek jsme řádili s modelínou a šnek z modelíny byl pro děti jasná volba – procvičili jsme u toho všechny smysly.

Celý týden zněla školkou básnička „Ptáček“ a básnička na procvičení písmena „D“. Bylo toho vážně moc a moc a myslím, že na tento týden dlouho nezapomeneme, i proto, že na zahrádce máme „domeček“ stále postavený.

I přesto, že hlavními aktéry tohoto týdne byla celá řada divokých zvířat, na než si děti hrály a opakovaly je anglicky, hlavními hrdiny se stal křeček a medvěd! Poznali jsme např. křečkův domeček, ale také si zazpívali o medvědovi, který v zimě spí ( Bear is sleeping ).  Medvídek nás provedl i jedním ze cvičení díky říkance Teddy Bear Teddy Bear, potkali jsme ho také v knížce o jednom, který ne a ne usnout.
Pokračujeme v opakování barev a všechny děti těší, že v ranním kruhu již bez problémů znají dny v týdnu, roční období či měsíce.

Anglický klub

Anglický klub ( English club ) je určen dětem, které jsou ve školce třetím rokem, jejichž angličtina již dosahuje vyššího stupně, jsou schopny velmi dobře porozumět denní školkové mluvě a začínají komunikovat přirozeně ve větách.
Klub probíhá vždy v pondělí a středu mezi 14.00 a 15.00. Obsah těchto dvou bloků se liší.
V pondělí se s dětmi věnujeme tzv. „Phonics“. Jedná se o program, díky kterému se děti v průběhu roku naučí nejen zvuk ( výslovnost) hlásek, jejich vizuální podobu a užití ve slovech, ale rozšíří si i slovní zásobu.
Středeční blok je zaměřen více projektově. V rámci delší doby  ( např. měsíc i déle) děti provází jedná kniha, příběh, pohádka. Děti si díky ní mimo jiné procvičí slovíčka, gramatiku, předmatematické představy, naučí se mluvit o ději, popisovat obrázky a komunikovat mezi sebou. Cely příběh zakončí větším společným projektem. V průběhu celého procesu své úkoly, poznatky, obrázky atd. přidávají do svých „English books“ ( anglických knih, deníků).

​​Tento týden si děti osvojovaly jednoduché poznatky o světě a životě v přírodě. S dětmi jsme si povídali o zvířátkách, která nám na zimu zůstávají doma a o těch, které odlétají do teplejších krajin. Žabičky se dozvěděly, čím se tato zvířata přes zimu živí a kde přebývají. Básničkou týdne se pro nás stala vtipná báseň o dvou veverkách, která se dětem velice líbila a ke které si vymyslely ukazování. Hráli jsme pohybové dramatické hry, při nichž se děti proměnily ve vlaštovky a jindy zase v medvědy. Kromě her si děti vyrobily také krásné obrázky, které můžete obdivovat na hlavní naší nástěnce.
Logopedická prevence
Hláska „P“

Odpolední aktivity:

Rytmika, tanečky, dramaťák: Vyluštili jsme spoustu hádanek o zvířátkách a povedlo se nám je dokonale zahrát. Také jsme s velkým úspěchem probudili medvědy ze zimního spánku.

Tvoření: Věnovali jsme se podzimním dekoracím a vyrobili parádní věnec na dveře a výzdobu oken do ložnice.

Muzicírování: Poradili jsme Káče, která našla ptáče, co s ním má udělat a naučili jsme se u toho veselou písničku i zahráli divadlo.

Sportovní klub: Krásně jsme se vyřádili při běhu s úkoly a zvládli jsme i pantomimu na téma – zvířata.

Věda je zábava: Seznámili jsme se s panem Isaacem Newtonem a vyzkoušeli jsme si, jak se míchají barvy a jak vzniká bílá barva.