Staré pověsti české … 23.-27.2.2015

24. 2. 2015 | Kronika - Jirny

Tento týden jsme se dozvídali něco o naší české historii. Díky starým pověstem jsme se také virtuálně podívali na krásná místa naší republiky. V pondělí nás zaujala slavná hora Říp, na kterou vystoupil praotec Čech. V úterý jsme poznávali Pražský hrad a jiné známé památky. Každý si namaloval svůj pohled na Prahu.

Ve středu jsme obdivovali odvahu Horymíra s Šemíkem. Ukázali jsme si Vyšehrad a pak tvořili společně. Šimon (Špeta) nám nakreslil krásného koně, kterého pak ostatní vybarvili. Abychom vytvořili šablonku na Horymíra, obkreslili jsme ležícího Šimonka (Sirového). Po vystřižení nám vznikl jezdec na koni, přesně jako v pověsti, kterou jsme si vyprávěli. Ve čtvrtek k nám přijela skvělá návštěva. Lektorka Terezka z organizace Lesy hl. města Prahy. Vyprávěla nám o ptácích, které můžeme vidět a potkat ve městě i v lese. Už víme, co který ptáček jí, jak vypadá, ale také jaké vydává zvuky! Potom jsme si mohli vyzkoušet vábničku na kačenky, což se nám moc líbilo. Na závěr jsme vyrobili ptačí krmítka, která jsme rozvěsili na zahradě. Poslední den jsme si ve třídě vytvořili velký plakát, kde jsme napsali naše třídní pravidla, abychom si je osvěžili a také vymysleli některá nová. Příští týden se podíváme do světa techniky. Krásné prožití víkendu!

Pondělí:

V pondělí jsme si pověděli pověst o praotci Čechovi. Pomocí pastelů a mačkáním papíru jsme vytvořili mapu a model hory Říp.

Úterý:

Pověst o kněžně Libuši. Nejprve jsme shlédli krátkou pohádku o kněžně Libuši, poté jsme se s dětmi bavili o tom, jaká Libuše byla. Z obrázků děti poznávaly město Prahu. Nakonec děti malovaly Prahu a její památky podle svých představ.

Středa:

Středa byla věnována Horymírovi a jeho Šemíkovi. Děti omalovávali Vyšehrad podle zadání (každé dítě mělo zadání jiné). Důraz byl kladen na splnění zadaného úkolu a preciznost při omalovávání. Poté si děti vystřihli erb s Horymírem a Šemíkem.

Čtvrtek:

Ve čtvrtek nás navštívili zaměstnanci Pražských lesů, se kterými děti povídali o ptácích ve městě. Nakonec děti vyrobili pro ptáčky krmítko.

Pátek:

Zopakovali jsme si všechny nové poznatky. Děti se pokusily převyprávět pověsti, které jsme si vyprávěli. Nakonec jsme se bavili o vlastnostech jednotlivých hrdinů a bavili se o jejich důležitosti v běžném životě (spravedlivost, odvaha, pravdomluvnost ad.).

Rytmika – Staré pověsti české – Praotec Čech

• motivace – Praotec Čech – Dějiny českého národa – IT tabule – popsat příběh
  • Písničky pro radost – taneční improvizace
  • seznámení s novým tanečkem -,,Bum bác“
  • rytmická hra na pet. lahve

Hudební kroužek

Tento týden jsme si na hudebním kroužku  zacvičili dechová cvičení. Potom jsme zařadili hlasovou rozcvičku a logopedické cviky. Zopakovali jsme si zpěv stupnice na jména not s ukazováním. Děti mají rády kartičky s poznáváním, takže si je také vyžádaly. Po zpěvu známých písní jsme shlédli na IT ukázku z pohádky Ať žijí duchové. Seznámili jsme se s písničkou Každý den.

Anglický klub

Tento týden jsme si opakovali novou písničku z minulého týdne London Bridge is falling down, hráli jsme hru: Mr. Stork has lost his cap and the cap was blue/ purple atd….děti moc baví hledat ve třídě předměty určité barvy. Dále jsme se učili písničku Ring a Ring o´ Roses, což je varianta českého Kolo, kolo mlýnský. Také jsme si zopakovali jak se řeknou některé předměty, které máme ve třídě.
Key words: a horse, a hill, a rose, a stork, a carpet, a baby carriage, door, a toothbrush

Tvořivá dílna

Vytvořili jsme si z papíru českou vlajku, vymalovali jsme ji tak, jak skutečně vypadá. Použili jsme pastelky nebo pastely. Také jsme udělali malé vlaječky, použili špejli, na kterou lepidlem vymalovanou papírovou vlaječku nalepili. Společně jsme vše umístili na nástěnce.

Sportovní odpoledne

Nejdříve jsme se rozcvičili, zacvičili jogu a cviky za pomocí interaktivní tabule. Zopakovali cvičení ve dvojicích. Zaběhali závody a zahráli hru „Slepá bába“.