Staré pověsti české… 6.-10.3.2017 Ú

10. 3. 2017 | Kronika - Jirny

Sovičky:

Celý tento týden jsme se věnovali Starým pověstem českým. Společně jsme se vydali do naší dávné minulosti a zjistili jsme, proč a jak naše vlast vznikla, co znamenaly věštby kněžny Libuše, s úžasem jsme se obdivovali odvaze rytíře Bruncvíka…

V závěru týdne nás navštívily fenky Fidorka a Borůvka, které si s námi zahrály pověst „O Brunvcíkovi“, zjistili jsme, jak se k pejskům chovat a společně jsme oslavili 10. narozeniny Borůvky.

Logopedická prevence:

Hláska „S“

Grafomotorika:

Vinutí

Kroužek výtvarné výchovy:

Tento týden jsme navázali jak na Staré pověsti české, tak na „Knihu“ a věnovali jsme se knihtisku. Vytiskli jsme si obrázek k pověstem „Libuše“ a „O Praotci Čechovi“

AJ Sovičky

Tento týden jsme si povídali, kde lidé bydlí, na téma My house. Seznámili jsme se s novými slovíčky (bathroom, diningroom, bedroom, hallway, livingroom, garden), také s částmi domu (chimney, door, fence, window, roof, stairs) a nakonec jsme si na toto téma zahráli hru. Dále jsme pokračovali výrobou MY BOOK. Na další stránku jsme kreslili „my home“, čímž jsme si procvičili frázi „Where do you live?/ I live in“.

Procvičování slovíček „my family“, „days od the week“ a písničku Addams family.

AJ klub

Na předškolní angličtině se snažíme děti více rozmluvit, proto s nimi procvičuje celé věty. Na téma „my home“ jsme řadili pokoje do domečku a povídali si, kde co kde děláme (where do you eat, cook, get dressed, etc). Seznámení se s frází „where is/ where are“. Pokračování ve výrobě „MY BOOK“.

Tento týden jsme se přenesli do doby našich prapředků. S naším pohádkovým Koblížkem jsme se „zakutáleli“ do Starých pověstí českých. Řekli jsme si co je to pověst a pak jsme se seznámili s tou O Praotci Čechovi, kterou jsme shlédli na IT a povídali si o ní. S písničkou „Já mám koně vraný koně“ jsme „doklusali“ do pověsti O Křesomyslu a Horymírovi a jeho Šemíkovi, kterého děti ztvárnily z papíru.  Jak to bylo v pověsti O Bruncvíkovi, se děti dověděly od kynologa Filipa a jeho canisterapeutických psů Borůvky a Fidorky, kteří nás navštívili v naší školce. Filip svým zábavným a poučným programem nás nejen seznámil s chováním psů, ale zakončil i naše „cestování“ do minulosti naší země.

Zvířátka se nám krásně promítla i do tématu tohoto týdne – pověst o Šemíkovi se dětem velmi líbila a naše školka byla plná šikovných koníků… 🙂 Novým tématem bylo pro nás „My body“ a jelikož upřednostňujeme školu hrou, není nad to se nová slovíčka učit zábavnou formou, ať už pantomimou nebo prostřednictvím veselých a pohybových písniček.

Dramatický/pohybový kroužek

Tento týden jsme tančili na lidovou cimbálovou hudbu.Poznali jsme kapely jako jsou Hradišťan (Voda má)  a Čechomor (Gorale) .Na píseň “ Perina má štyry rožky“ jsme se naučili jednoduchou choreografii v řadách a dvojicích. Aby jsme byli jako opravdoví tanečníci lidového původu, ozdobili jsme naše holčičky sukýnkami.

Hudební/pěvecký kroužek

Naučili jsme se solmizační slabiky za pomocí hry na klavír a barevných kartiček. Také jsme se naučili vnímat vzestupnost a sestupnost těchto tónů a po té je správně intonovat. Lidová písnička pro tento týden : NA TOM BOŠILECKÝM MOSTKU.

Sportovní hry

Tento týden jsme naše tělíčka protáhli ve stylu jógy. Dále jsme si zahráli  klidnější hru „Zvoneček“ a dynamickou hru “ Dobývání hradu“. Velkou část hodiny jsme věnovali sportovním hrám s padákem, které si děti moc užily.

Kroužek populárního zpěvu

V našem pěveckém kroužku nám také záleží na tom, aby děti správně artikulovaly a uměly se uvolnit .Je to důležité pro zpěváka, aby mohl podat výborný výkon, ale také, aby si nezpůsobil do budoucna žádné zdravotní problémy. Dále se zaměřujeme na vedení dechu a jeho kapacity. Hlásek společně s dětmi zkoumáme. Také jsme si vyrobili vlastní mikrofony, které na hodinách aktivně používáme. Nová píseň tento týden – „Mravenčí ukolébavka“ .

Malý přírodovědec

S Tomášem jsme zjistili, co to je elektrostatická elektřina a jaká kouzla se s ní dají udělat a vlasy nám z toho doslova stály na hlavě. Nakonec jsme si zahrály na Popelky, které mají za úkol roztřídit sůl od majoránky, a jelikož jsme šikovní, nepotřebovali jsme k tomu ani ptáčky, kteří by to udělali za nás, ale stačil nám k tomu obyčejný nafukovací balónek 🙂