Anglický týden … 8.-12.6.2015

11. 6. 2015 | Kronika - Jirny

Tento týden jsme se podívali do Anglie. Zatím jen „virtuálně“, ale už známe a poznáváme významná místa a znaky této země. V pondělí jsme si povídali o umístění ostrova na mapě i na globusu.
Také jsme si představili hymnu a vlajku. Vlajku jsme si za pomoci temperových barev vyrobili a pověsili ve třídě. V úterý nás uchvátila královna Alžběta II., která se nám představila ve videu s celou královskou rodinou. Také jsme shlédli střídání stráží u Buckinghamského paláce. Sídlo královny hlídají legendární Beefeateři a jednoho z nich jsme si vyrobili. Třetí den jsme si prohlédli Londýn, poslechli jsme si Big Ben a obdivovali Double Decker bus. Děti si přály takovým autobusem vyrazit na dovolenou. Čtvrtek patřil skotským dudám, kiltům a také irským tancům. Také příroda těchto koutů světa se nám líbila. Poslední den jsme si všechno, co jsme se dozvěděli pěkně zopakovali a přidali ještě Austrálii s klokany a Nový Zéland. Také jsme si představovali k čemu mohlo sloužit tajemné místo se stavbou kamenů Stonehenge. Příští týden se dozvíme něco o Americe! Krásný víkend!

Hned v pondělí ráno jsme si s dětmi z velkých kostek postavili letadlo a vydali se směr Anglie. Na mapě jsme se podívali, kde Anglie leží, vysvětlili si, co je to ostrov a také jsme zjišťovali, jak se v Anglii domluvíme (téma anglictina). Zařazeny byly IT ukázky a poslech Angličtiny. Také jsme se věnovali tématu anglické snídaně a vysvětlili jsme si, jak je snídaně důležitá pro naše zdraví.

Úterý bylo věnováno královské rodině. Pomocí IT ukázek jsme se podívali do královského paláce, seznámili se s královnou a zbytkem královské rodiny. Nakonec jsme o našich zážitcích chtěli popovídat maminkám a tak jsme se rozhodli jim zavolat. Následovala výtvarná činnost: malování tradičních červených telefonních budek. Důraz byl kladen na kresbu čtverce (skla) a linek (červené mřížování).

Ve středu jsme se podívali na všechny  atrakce, které nám Londýn nabízí. Pomocí IT ukázek jsme se podívali na Big Ben, London bridge, doubledecker Bus, položili jsme se na London eye, kde děti měly za úkol na panoramatu Londýna hledat budovy, které už znají.

Čtvrtek byl věnován Skotsku. Děti byly velmi překvapeny, že i muži někdy nosili sukně, kilt byl opravdu vděčné téma. Následně jsme poslouchali tradiční skotskou a irskou hudbu, kterou jsme se snažili doprovázet tleskáním. Nakonec jsme se podívali ještě na irské tance – děti se snažily tanec napodobit (důraz kladen na schopnost vyjádření rytmu celým tělem (například dupáním, poskoky ad.).

V pátek jsme si zopakovali všechno, co jsme se dozvěděli a děti měly za úkol vybrat si jednu věc, která je na Anglii zaujala. Následně měl každý sám o dané věci říct ostatním. Důraz byl kladen na schopnost vyjádřit vlastní myšlenku, plynule hovořit, správně formulovat věty. Nakonec jsme vyrazili ven, abychom si po tom velkém cestování taky trochu odpočinuli.

Rytmika –  8. 6.

• úvod – kovbojský tanec –  Maxim Turbulenc ,,Buráky“
  • tanec dle předlohy -,,Popeláři“, ,,Bum bác“
  • taneční improvizace – písně dle výběru dětí ,,Žabák“, ,,Kdo neskáče není Čech“…
  • rytmická hra na pet. lahve
  • rozloučení

Anglický klub

Hurá, anglický týden! Už víme, že Velká Británie má několik částí a všude se hovoří anglicky. Samozřejmě jsme si představili Londýn a zaletěli jsme tam alespoň s písničkou: Fly to London. Řekli jsme si, co je Big Ben, London Eye, že v Londýne máme červené dvoupatrové autobusy, telefonní budky atd. Prostřednictvím videa jsme také nahlédli, jaký je pohled na Londýn z výšky z London Eye. Zopakovali jsme si taky písničku, kterou už umíme: London Bridge Is Falling Down. Těšíme se na USA:)

Key words: Great Britain, Scotland, Ireland, Wales, England, London, a flag, Queen Elizabeth II, a crown, a bridge, a double-decker, a telephone box, a post box

Odkazy:

Fly to London

Hudební kroužek

Na hudebním kroužku jsme pracovali s hlavovou rezonancí a hlavovým tónem. Zkoušeli jsme zpívat v předklonu a uvědomit si, kde v těle zpěv cítíme. Také jsme si zahráli hru, která pracuje s dechem. Jmenuje se Včelí královna. Dále jsme si zopakovali písně n azahradní slavnost a zazpívali si s kytarou.

Tvořivá dílna

Bavíme se tento týden o Velké Británii, hlavním městem Londýnem protéká řeka Temže. Namalovali jsme kartonový papír modrou barvou a různými odstníny, které může mít voda v řece. Vymalovali mosty. Z modelíny děti utvořily, to co v řece žije, také to, co je v její blízkosti.

Sportovní hry

Krátce jsme se rozcvičili a pak zahájili závody ve sbírání míčků z kroužků do košíků. Závodníky jsme povzbuzovali. Děti, které se minule nedostaly k létajícím talířům, se je tentokrát naučily házet. Ve dvojicích si zaházely a dál předaly svým kamarádům.

London Bridge Is Falling Down