Média a technika…21.-25.2.2022 J

25. 2. 2022 | Kronika - Jirny

This week in English, we talked about Media and Technology. The children learned about how toys have evolved from early 1900 until now due to technology. They explored a special microphone that changes their voice, took photos of themselves which then changed their image, and we even created our own green screen which we created an image in the background. On Friday we explored high-tech toys and learned how to use a rotary telephone.

Zkusili jsme si přiblížit pojmy média a technika. Ukázali jsme si, jak se vyvíjely hodiny od slunečních přes přesýpací až k dnešním nástěnným a náramkovým, ručičkovým i digitálním. A vyrobili jsme si ručičkové náramkové hodinky. Prozkoumali jsme, jak se vyvíjel telefon, užili jsme si volání na vytáčecím telefonu a šňůrovém telefonu.

Při výrobě televizoru se zprávičkami z Lišek jsme si zopakovali počasí, některá povolání, záchranné složky a zimní sporty. Zahráli jsme si na moderátory počasí, reportéry, zpěváky a zpěvačky, a to dokonce s pravými mikrofony.

This week in English we discovered different types of media and technology. We learned easy vocabulary words: tech/technology, watch, clock, computer, tablet, speakers, TV, headset, controllers, newspaper, on/off button. We also played the phone game and watched the evolution of the phone: from a string phone, to a classic phone with a headset to finally a mobile phone. And we had a lot of fun crafting and making our own classic TV with Foxies News and watches from paper cups. Great job everyone !

Rytmika, tanečky, dramaťák: tanečky a zpívání s mikrofonem, který si děti vyrobily

Sportovní klub: balanční cviky, velká rozcvička se stuhami

Tvoření: vyrobili jsme si obrovský počítač, se kterým jsme si potom hráli a vyzkoušeli si ho, také jsme si vyrobili původní telefony a zkoušeli jsme si, jak fungují

Muzicírování: zopakovali jsme si spoustu písniček, které umíme a udělali jsme si koncert