Média a technika…26.2.-1.3.2024 J

4. 3. 2024 | Kronika - Jirny

Tento týden jsme si povídali o každodenním životě dnes a dříve. Jaké technické přístroje či předměty nás provázejí a jak vypadaly jejich předchůdci. Formou interaktivní hry třídění a skládání puzzli jsme viděli prastarý telefon, televizor, automobil, letadlo, osvětlení, počítač a podobně. Shlédli jsme krásná videa o pěti základních krocích, jak připravit a vzlétnout s horkovzdušným balonem a žasli jsme nad nádhernými balony ve tvaru zvířátek a postaviček, které hromadně vzlétly na festivalu v Německu. Jeden takový balon si každý vyrobil a zdobí nám šatnu. Také jsme viděli start raketoplánu a vyrobili si každý raketku. Vyzkoušeli jsme, jak se dá telefonovat pouze pomocí kelímků od jogurtu spojených provázkem a nasmáli jsme se při telefonní básničce Haló, haló, je tam Emil?

Tvoření: V tomto týdnu jsme se věnovali technice střihu. Procvičili jsme si tak jemnou motoriku. Děti měly možnost si tak složit a slepit z nastříhaných kousků barevných papírů robota dle vlastní fantazie.
Tanečky, rytmika, dramaťák: Na začátku hodiny jsme nejprve zahřáli taneční rozcvičkou. Zatančili jsme si na píseň “ The robot dance”. K tanci jsme využili rekvizity.
Muzicírování: Hodinu jsme začali dechovým cvičením a rozezpíváním. Všichni dohromady jsme si zazpívali píseň “ Zakukala žežulička v lese v oboře”.
Sportovní klub: Po krátké rozcvičce, která nám zahřála tělo, jsme si ukázali sestavu po sobě jdoucích cviků. K cvičení jsme přidali i básničku s názvem “ Jedeme na kole “. Děti si tak procvičily pohybovou i sluchovou paměť.

Během týdne jsme se zaměřili na různé technické vynálezy a jejich využití v dnešní době. Začali jsme mobilním telefonem. Ukazovali jsme si starší typy telefonů až po dnešní dotykový model. Děti se vyřádily na vytáčení čísla u staršího typu:) Zkoušeli jsme si správné volání. Nejdřív se představím, řeknu s kým chci mluvit a pak následuje informace, kterou chci někomu sdělit (pozdravit kamaráda) a rozloučení. Nemohli jsme vynechat ani veselou básničku Telefonní omyl, kterou jsme si společně zahráli u telefonků vyrobených z plast. kelímků spojených provázkem. Vyzkoušeli jsme si také „televizní moderování“ počasí a pohádek či koncertů na mikrofon. Nezapomněli jsme samozřejmě ani na počítače. Vyrobili jsme si každý jeden vlastní notebook, na kterém jsme si vyzkoušeli spojování bodů čarami, čímž jsme vytvořili pc klávesnice. V závěru týdne jsme se podívali na video o vývoji automobilů a jako autíčka jsme se projížděli po třídě. Naučili jsme se novou básničku Medvěd a mobil, zazpívali si spoustu oblíbených písniček na mikrofon za doprovodu nástrojů a vyrobili si i 3D sluchátkový telefon.

Rytmika, tanečky, dramaťák: robotí tanečky s interaktivní tabulí, hra na roboty, divadlo

Sportovní klub: sportovní rozcvička dle volby dětí, házení a chytání míče, skoky dle zadání

Tvoření: horkovzdušný balon: stříhání, lepení, kreslení voskovkami, malování temperami

Muzicírování: hýbánky: jarní písničky: Šel zahradník do zahrady