Pranostiky… 5.-9.2.2024 J

14. 2. 2024 | Kronika - Jirny

Tento týden jsme se seznámili s pranostikami. Některé jsme zkoušeli rozluštit a některé chceme sledovat, jestli se opravdu stanou. Zkoušeli jsme si představit, jak těžké, zároveň jednoduché, bylo předpovídat počasí, sledovat přírodu a vše kolem nás. Seznámili jsme se se syslem Philem v Pensylvánii. Zopakovali jsme si počasí, roční období a seznámili jsme se s pojmy jako úroda, sklizeň. Naše téma obohatil i nádherný projektový den „Jak slepička pekla chleba“. V něm jsme se naučili, a sami si vyzkoušeli, všechny kroky, které předcházejí radosti z čerstvě upečeného chleba, který si každý ochutnal a odnesl domů. A máme dokonce novou ranní rozcvičku, ve které si všechny kroky pečení chleba i s písničkami opakujeme.

This week in English, we talked about the weather and how we predict the weather now and how our ancestors used to predict it back in the past. We learned easy vocabulary words: weather, weather forecast, weather prediction, observe, nature… We are also learning the days of the week and the 12 months. With kids, we had so much fun baking bread with our handmade flour. And also we had an amazing time and met a real fox named ‘’Coco’’.
Good job everyone!!!

Tvoření: V tomto týdnu jsme se zaměřili na skupinovou tvorbu. Velký arch papíru jsme nejprve pomalovali barvami. Posléze jsme na něj nalepili několik vran, které jsme si vyrobil každý sám. Děti si procvičily jemnou motoriku stříháním a lepením. Vyrábění jsme si moc užili.
Tanečky, rytmika, dramaťák: Tento týden jsme si zatančili a zazpívali dohromady. Naučili jsme se nový tanec na písničku “ Já mám koně, vraný koně” .
Muzicírování: V začátku hodiny jsme si procvičili správné dýchání. Po rozezpívání jsme si zazpívali píseň “ Na tom pražským mostě”, kterou jsme doplnili krátkou sestavu tanečních kroků.
Sportovní klub: Hodinu jsme začali nejprve krátkou rytmickou rozcvičkou. Dále jsme si zahráli hru “ Sochy”. Tato hra podpořila zdravý rozvoj nejen naší pozornosti ale i paměti.

Týden jsme zahájili velmi příjemnou akcí – výrobou vlastního chleba. Děti měly šanci si prohlédnout, jak vypadá obilí a jeho semínka, která díky cepům z obilí dostala ven. Umleli jsme si z nich pak vlastní trošku mouky. Byla to náročná práce. Mnohé z nás to velmi vyčerpalo:) Vyrobili jsme si vlastní těsto a upekli krásné, voňavé chlebové bochánky. Při odpolední svačince jsme si na nich velmi pochutnali. Během týdne jsme se zaměřili na charakteristiku ročních období. Ukázali jsme si na našem ročním kruhu, že se tato období vlastně neustále opakují. Orali jsme pole při písni Já mám koně, vraný koně, sklízeli obili pomyslnými kombajny či kosami. Během pohybových aktivit jsme si vyzkoušeli růst květin ze semínka na jaře, bujnost stromů v létě, sklízení plodů z výšek na podzim i ukládání rostlinek a zvířátek k zimnímu spánku. Jednotlivá roční období jsme rozeznávali na různých obrázcích a obhajovali jsme své názory. Koncem týdne nás navštívila opravdová liška. Dozvěděli jsme se o ní spoustu zajímavých informací a moc se nám líbila.

Tento týden jsme opakovali zimní slovní zásobu a mluvili hodně o počasí.

Rytmika, tanečky, dramaťák: zimní básničky, rytmická cvičení dle zadání

Sportovní klub: štronzo, hra na auta a semafory

Tvoření: sněžný mrak a slunce, povídání o pranostice Únor bílý, pole sílí

Muzicírování: hýbánky – Bude zima bude mráz, Sněží sneží