Vánoce a jejich tradice ve světě…11.-15.12.2023 J

17. 12. 2023 | Kronika - Jirny

Vánoce se blíží. Vyprávěli jsme si, jak je slaví ve světě, hlavně ve Velké Británii a Americe. Porovnávali jsme s našimi zvyky a říkali si, co se nám líbí víc. Ukázali jsme si nejkrásněji ozdobené domy a zahrady v USA a hlasovali jsme o vítězi. Poslouchali jsme anglické koledy, koukali na vánoční pohádky a tancovali s vánočními písničkami s pohybem. Samozřejmě nechybělo ani každodenní plnění úkolů, které máme v našem školkovém adventním kalendáři. A začali jsme trénovat na besídku, která už bude v pondělí. Potají si vyrábíme každý svůj vánoční balíček – překvapení pro rodiče.

This week in English we decorated our school and discovered Christmas traditions around the world. We learned easy vocabulary words: Christmas, Christmas tree, decoration, lights, Santa, Father Christmas, gingerbread… We also had a lot of fun fulfilling our advent calendar’s tasks. And for craft, kids prepared little surprise presents for the parents. Also we are practicing a fun song ‘’ Hello Santa’’.

Tvoření: Tento týden jsme se věnovali individuální tvorbě. Děti si obkreslily své ruce na papír a následně je vystřihly. Každému z prstíčku jsme nalepili následně šálku a dokreslili obličej, aby měl podobu sněhuláčka. Výrobky jsme si pak pověsili do šatny.
Tanečky, rytmika, dramaťák: V tomto týdnu jsme se věnovali převážně tanci. Z kolekce “ Hýbánek” jsme si vybrali píseň “ Bude zima, bude mráz “ a doplnili ji o choreografické prvky. Děti tancování a zpívání moc bavilo.
Muzicírování: Na začátku hodiny jsme se věnovali nejprve dechovému cvičení. Zahráli jsme si také hudební pexeso, které podpořilo zdravý rozvoj naší sluchové pozornosti a paměti.
Sportovní klub: Hodinu jsme jako tradičně začali krátkou taneční rozcvičkou s hudbou. Dále jsme se věnovali cvičení na přání dětí. Tato aktivita se jmenuje “ zrcadlo”. Děti cvičí podle předlohy svého kamaráda. Touto aktivitou jsme podpořili soudržnost kolektivu. Děti si sportovní aktivity moc užily a náramně se pobavily.

V tomto týdnu jsme opakovali básničky a písničky na besídku a soustředili jsme se na tvoření. K tomu všemu jsme si pouštěli hodně vánočních koled a plnili jsme další úkoly z adventního kalendáře. Povídali jsme si o tom, kdo je to vlastně Santa Klaus a co nosí dětem a kdy. Shlédli jsme krátký příběh o Santovi na IT tabuli. Hráli jsme hru Řekni jaký dáreček si nejvíc přeješ pod stromeček? A pak se z nás stali takoví malí Santové a nesli jsme kamarádovi právě ten jeho vysněný dárek. Všichni si krásně pamatovali, kdo si, co přál:) Začali jsme se učit milou vánoční písničku Rolničky a během týdne jsme se hodně hýbali jako andílci a Santové a cvičili jsme s „dárečkem“ i „sněhovou koulí“.

Tento týden jsme opakovali s dětmi program pro besídku, včetně anglických písniček.

Zároveň jsme se učili nové zimní písničky s adekvátní slovní zásobou:

I am a little snowman

Little snowflake

Rytmika, tanečky, dramaťák: hýbánky – Bude zima, bude mráz

Sportovní klub: koulovačka papírovými koulemi, pantomima, škatulata hýbejte se

Tvoření: svícny a vánoční ozdoby – malování, lepení, třpytky, kreslení zmizíkem

Muzicírování: hudební pexeso – poznávání večerníčků a vánočních koled dle hudby