Zvířata domácí a hospodářská… 15.-19.4.2024 J

20. 4. 2024 | Kronika - Jirny

Tento týden byl plný neskutečných zážitků. Hned v pondělí k nám do mateřské školy přijela paní s líhní na kuřátka. Každou chvíli jsme pozorovali, jak se postupně kuřátka líhnou. Vyklubalo se všech pět. Několikrát jsme si je hladili a chovali v ručičkách a společně jsme si je při spravedlivém hlasování pojmenovali. Byli s námi až do pátku.

Také jsme si povídali o domácích a hospodářských zvířátkách. Zopakovali jsme si celé zvířecí rodinky. Naučili jsme se, jaký užitek nám které zvířátko dává, skládali jsme ve skupinkách obrázky toho, co tato zvířátka jí a kde bydlí. Zpívali jsme si písničky Když jsem já sloužil, Ó Mc Donald farmu měl a jiné. Učili jsme se, jak zvířátka dělají, ale ne zvuky, ale pomocí sloves. Podojili jsme si opravdové mlíčko od nepravé kravičky a osahali jsme si pravou ovčí vlnu.

This week in English ‘’Owls’’ learned easy vocabulary words: farm, farmer, farm animals: chicken, henhouse, rabbit, sheep, rooster, goat, cow, duck, horse…, pets/ domestic animals: cat, dog, Guinea pig, parrot… Also, we had a lot of fun playing quiz games and milking a cow’s udder !!! This week also we had the chance to observe hatching eggs and welcoming five very cute little feathery chicks 🐣 and we named them Rusty, Čertík, Vločka, Myška and Pingu. For craft we did sheeps from paper plates and cotton balls.

Tvoření: Tento týden jsme se znovu věnovali individuální tvorbě. Každý si vytvořil svého ptáčka z různých kousků barevného  papíru, které jsme si předtím vystříhali. Kousky papíru si posléze děti nalepily na čtvrtku podle své fantazie a představivosti. Vyrobili jsme si také ovečky. Při jejich výrobě jsme si procvičili jemnou motoriku.

Tanečky, rytmika, dramaťák: V tomto týdnu jsme si zatancovali taneček z kolekce Hýbánek K. Štarhové na píseň “ Já mám doma kvočnu“. Při tanci jsme použili jako rekvizity šátky.

Muzicírování: V začátku hodiny jsme si zopakovali techniku správného dýchání. Společně jsme si zazpívali píseň “ Já mám koně“ a zkusili jsme si vytleskat její rytmus..
Sportovní klub: Hodinu jsme začali krátkou rozcvičkou na protažení celého těla. Dále jsme si zacvičili JÓGU pro děti. Zopakovali jsme si několik pozic, které již známe. Jednalo se převážně o pozice zvířat. Naučili jsme se ovšem i pozice nové (např. zajíc a opice ).

V tomto týdnu jsme se vyřádili jako ta správná domácí zvířátka. Hráli jsme si s „klubíčky“ jako kočky, cvičili jsme jako myšky s ocásky (provázky), zdolávali jsme různé překážkodráhy s imitací pohybů zvířátek. Zpívali jsme oblíbené písničky o zvířátkách plus naši jarní písničku. Třídili jsme obrázky a přiřazovali k nim obrázek s užitkem daného zvířátka (slepička – vajíčka, kravička – mléko, apod.). Dokonce jsme si vyzkoušeli, jak asi vypadá takové dojení kraviček. Docela se nám to dařilo a byla to velká zábava. Šáhli jsme si na pravou ovčí vlnu a zkoušeli z ní umotat vlákno na klubíčko, ze kterého by se dal třeba uplést i svetr nebo šála:) Naučili jsme se novou zvířecí básničku a zahráli si hru na výměnu zvířátek. Vytvořili jsme si krásný kurník i s našimi papírovými kuřátky. Ale naprosto nejvíc nás zaujala naše skutečná kuřátka, která se nám vylíhla z líhně. Je to vlastně takový malý zázrak, pozorovat, jak se klube kuřátko z vajíčka, které doma máme hlavně na jídlo:) Vylíhlo se nám 5 krásných malých rarášků, které děti pojmenovaly. Každé kuřátko bylo jiné a tak vymýšlení jmen nebylo náročné. Kuřátka jsme denně pozorovali, povídali si o nich a dokonce jsme si je mohli pohladit a párkrát i pochovat!

Repeating names of animals. Little bunny poem plus I love spring song. Vocabulary related to the topic.

Rytmika, tanečky, dramaťák: dramatizace: zvířátka, povídání o kuřátkách

Sportovní klub: pantomima – zvířátka na statku, hádání zvířátek dle pohybu a zvuků

Tvoření: kuřátka: stříhání, lepení, kreslení

Muzicírování: písničky Krávy, krávy a Když jsem já sloužil