Koloběh vody… 6.-10.11.2017 B

10. 11. 2017 | Kronika - Bohnice

Co všechno voda dokáže? Kde všude ji můžeme najít, v jaké podobě a že někdy je tu s námi i když ji nevidíme. „Koloběh vody“ a ještě něco víc je téma tohoto týdne. Duha – Rainbow a všechno o tom jak vzniká, jaký má tvar, kolik barev a jejich posloupnost. Do upršeného dne se nám krásně hodí písnička „Can sing the rainbow“ kde si procvičíme názvy barev, ale hlavně pochopení textu, obsahu písně. Po seznámení s písní si k ní přidáme i pohybovou hru „Let´s make a rainbow“ kdy podle melodie xylofonu, létáme vzduchem jako kapky vody a při změně rytmu, jednotlivé se jednotlivé pruhy duhy seskupí a vytvoří tak duhu. Inside-out. Dovnitř a ven. Pohybová hra kterou děti poznají velmi dobře, ale v české verzi. My jsme si ji celý týden učily i v angličtině! Širším tématem spojeným s podzimem je počasí a tak si procvičíme prsty a fantazii s interaktivní tabulí. Nakresli cokoli tě napadne co má spojitost s počasím ale beze slova! Kamarádi totiž budou hádat co jsi nakreslil. Do týdnu se nám vešla i výtvarná činnost – duha – kterou jsme vyobrazili pomoci krepového papíru. Moc se nám povedli. Zima nás vyhnala zpátky do školy dříve než obvykle a tak jsme se krásně zabavili ve společnosti knih. Time for a book please!

Tento týden jsme si povídali o vodě. Na IT tabuli jsme koukali na naučné video o koloběhu vody a zjistili jsme, že voda dokáže být pevná, kapalná i plynná – to byl zajímavý pokus, při kterém nám pomohl kus ledu, sklenice se studenou vodou a uvařený čaj! Náš repertoár rozšířila hezká česká lidová písnička „Rybička maličká“ a k vodě jsme si odskočili i s básničkou „Vodník“. Pověděli jsme si o svatém Martinovi a namalovali svatomartinskou husu! Velmi na nás zapůsobila píseň „Modlitba za vodu“, kterou jsme poslouchali v podání Jiřího Pavlici a Hradišťanu. Byla doplněna krásnou choreografií, takže to byla pastva pro uši i oči. Díky Pavlu Šporclovi jsme se seznámili se střípkem díla jednoho z našich největších skladatelů. Z jeho modrých houslí jsme poslouchali „Vltavu“ z cyklu „Má vlast“ od Bedřicha Smetany a porovnávali ji s lidovou písničkou „Kočka leze dírou“. Proč? Protože je to jedna a ta sama písnička! Akorát jedna je v mollové a druhá v durové tónině! To bylo překvapení… Při poslechu Vltavy jsme naši slavnou řeku kreslili! A příští týden to bude u nás ve školce pěkně foukat! Už se těšíme!

Rytmika, tanečky, dramaťák: zahráli jsme si na jarmark. Obchodům se skvěle dařilo. 🙂

Tvoření: vyráběli jsme skleněné lucerny a romantickou náladu.

Sportovní klub: skvěle jsme si zařádili u našich oblíbených her. Nejraději skáčeme Do vody a z vody!

Muzicírování: sobotní příchod Martina nás inspiroval k nové písni Když bílý sníh…
Věda je zábava: vlastnoručně jsme si vymodelovali ostrovy a zálivy. Už víme, jak vznikají.