Babí léto… 5.-9.10.2015

9. 10. 2015 | Kronika - Bohnice

Delfínci:

Babí léto nás trochu poškádlilo, ale stejně jsme si ho parádně užili!

V pondělí jsme zapátrali, proč se krásnému podzimnímu počasí říká babí léto a potom jsme usedli do hlediště a podívali jsme se na pohádku O veliké řepě. Krásně se nám hodila do podzimního repertoáru a měla veliký úspěch!

V úterý jsme se zapletli do pavučin a podívali se zblízka na pavouky. Podařilo se nám namalovat krásné pavoučky pomocí otisků našich ručiček. Jsou roztomilí.

Středa byla větrná. Zkoušeli jsme, co dokáže vítr a jak pracují větrné elektrárny. Na procházce venku jsem zkoušeli poručit větru a dešti, ale zatím nám to moc nejde : ).

Ve čtvrtek krásně pršelo a nám se to moc líbilo, protože jsme si o dešti povídali. Zjistili jsme, jak funguje koloběh vody a proč jsou na obloze mraky. Potom jsme se společně se Žabičkami pustili do sportování. Tomáš, Majda a Alina pro nás připravili spoustu soutěží a užili jsme si hodně legrace, i když jsme kvůli dešti nemohli ven!

V pátek jsme zkoumali, jak vypadá a funguje větrník. Už víme, že se do něj musí pořádně fouknout a vítr má obrovskou sílu, když roztáčí elektrárny. Vydali jsme se na procházku objevovat větrníky. Pořádně jsme se nahledali!

Příjemný víkend a kdybyste vyrazili pouštět draky, dobře uděláte! Budeme si o nich příští týden povídat.

Písnička: https://www.youtube.com/watch?v=3iXxJtX5z34

FOUKEJ, FOUKEJ, VĚTŘÍČKU

Foukej, foukej, větříčku ,shoď mi jednu hruštičku.

Shoď mi jednu nebo dvě, budou sladké obě dvě.

„Prší prší jen se leje“, krásná lidová písnička se stala písní tohoto týdne trošku neplánovaně, což žabičkám ani trošku nevadilo. Oblékli jsme si holínky, pláštěnky a užívali deštivého počasí. Tento týden jsem si povídali o babím létě, o proměnách kolem nás a o počasí.

Navštívilo nás divadlo s pohádkou O velké řepě, ze kterého byly žabičky nadšené! Kašpárek, který byl průvodcem celého příběhu, vtáhl děti do děje úžasným způsobem.

Další dny jsme si vyrobili podzimní strom z vlastních dlaní a korkových tiskátek.

Povídali jsme si o tom, jak pavouci spřádají své pavučiny a hráli hry na pavoučky a mouchy.

Na konci týdne jsme si s dětmi vyrobili svého vlastního pavoučka, který nám nyní zdobí naši nástěnku, tak se určitě podívejte

Babí léto bylo i v angličtině nejen o pavoučcích, ale především jsme si s dětmi povídali o měnícím se počasí a jeho různých typech. Mimo již dětem známých, jako např. déšť, sluníčko či zamračeno jsme si přidali i bouřku a vítr a podpořili několika písničkami  ( I hear thunder, Rainbow song a další ). Velkým hitem se stalo slovo „fan“ označující větrák či fén, který jsme si zmínili při povídání o větru. Velmi se snažíme o zapojení celých vět a frází do běžného denního života, což se nám v tomto týdnu začalo dařit pokud děti o něco žádají. Používají tak celou frázi „Mohu prosím dostat….“, nikoli pouze jedno slovo. U nejmladších dětí, které s angličtinou začínají, je však i jedno slovo u nás velkých úspěchem.

Odpolední aktivity:

Rytmika, tanečky, dramaťák: Sehráli jsme představení Jak Křemílek s Vochomůrkou vařili šípkový čaj. Šípkových Růženek byla plná zahrada a Křemílkové měli ukázkovou rýmu. Nakonec vše dobře dopadlo!

Tvoření: Panáčci z dýní, které jsme vytvořili, mají šarm a osobní kouzlo. Je těžké jim odolat : ).

Muzicírování: Zadupali jsme si na známou lidovou Když jsem šel z hub a probrali jsme, jak některým z nás padají zuby.

Sportovní klub: Prolézali jsme obrovskou vlastnoručně vyrobenou pavučinou a nebylo to vůbec jednoduché. Ohromně nás to bavilo!