Hrady… 25.-29.5.2015

29. 5. 2015 | Kronika - Bohnice

Rytíři, zbrojnoši, králové a královny, bílé paní, princezny a draci. V takové nóbl společnosti jsme celý týden pobývali, protože si povídáme o hradech a zámcích.
V pondělí jsme objevovali, rozdíly mezi hradem a zámkem a vzpomínali, které hrady jsme navštívili. Všem se doba rytířů a princezen moc líbí!
V úterý jsme se podívali na hrad Okoř. Už víme, že tam bývá k vidění bílá paní a vyrobili jsme si krásný rytířský meč.
Plavání bylo zase super. Trénovali jsme potápění, učili jsme se znak, hráli si a závodili. S Bety jsme si anglicky povídali o rodině – i o té královské.
Ve čtvrtek jsme si udělali výlet na Karlštejn a povídali si o korunovačních klenotech českých králů. Jsou nádherné!
Pátek se všem moc líbil, protože jsme si ukázali, jak se na hradě oblékali a pátrali po tom, k čemu sloužilo jablko a žezlo.
Krásný, sluneční víkend a kdybyste vyrazili na procházku do zámecký zahrad, pošlete nám prosím fotky, protože u zámeckého tématu ještě zůstáváme.

Tento týden se žabičky seznamovaly se životem na hradě a s jeho dřívějšími obyvateli.  Téma jsme doplnili o pohádky, které jsou jim tak blízké.

Říkanka týdne:

Princeznička na bále,
poztrácela korále.
Její táta, mocný král
Honzíka si zavolal.
„Honzíku,máš na mále,
přines nám ty korále“.
Honzík běžel za hory,
vykopal tam brambory.
Vysypal je před krále,
„Tady máš ty korále,
větší už tam neměli,
ty už snědli v neděli“.
První den jsme si vyprávěli s dětmi pohádku O hloupém draku, která uvedla děti do tajuplného světa hladových draků, statečných rytířů, moudrých králů a krásných princezen. Prohlíželi jsme si spoustu obrázků a diskutovali nad tím, jak mohli na takovém hradě žít.
Další den jsme se rozhodli, že bychom si podobný hrad mohli postavit z kostek. Projevila se dětská bezmezná představivost, takže třída byla plná úžasných a propracovaných staveb.
Ve středu jsme s dětmi společně nakreslili velký hrad a doplnili ho princeznami a vyzbrojenými rytíři, kteří byli připraveni chránit jejich čest.
Že ke každému opravdovému králi patří i korunovační klenoty, jsme se dozvěděli ve čtvrtek. Řekli jsme si, k čemu sloužili a jak vypadali.
Poslední den jsme si zahráli na krále a princezny ( i když chlapci preferovali spíše ty rytíře). Nakonec si děti vyrobily vlastní koruny, které se jim velice povedly.

Říkanka týdne:

Princeznička na bále,
poztrácela korále.
Její táta, mocný král
Honzíka si zavolal.
„Honzíku,máš na mále,
přines nám ty korále“.
Honzík běžel za hory,
vykopal tam brambory.
Vysypal je před krále,
„Tady máš ty korále,
větší už tam neměli,
ty už snědli v neděli“.
Že ke každému opravdovému králi patří i korunovační klenoty, jsme se dozvěděli ve čtvrtek. Řekli jsme si, k čemu sloužily a jak vypadaly.

Anglický klub

Tento týden jsme  objevovali kouzla hradů a zámků. Zájem dětí o dané téma se zrcadlí i v kresbách, které hrdě visí na naši nástěnce. A co víc, nakreslit středověký hrad zvládly naše děti prostřednictvím instruktážního videa v angličtině!

Video: https://www.youtube.com/watch?v=y6G2dJq3VL0

Slovní zásoba: a castle, a tower, a flag, a qeen, a king, prince, a princess

Písnička: https://www.youtube.com/watch?v=j8gj6FLQHRE