Koloběh vody v přírodě… 7.-11.11.2016 B

11. 11. 2016 | Kronika - Bohnice

Tento týden jsme věnovali vodě – vodičce. Zdůraznili jsme si, jak moc je voda důležitá. Povídali jsme si o tom, jak by to u nás asi vypadalo bez vody a proč je třeba voda v moři slaná.

U výtvarné činnosti Water cycle jsme si vysvětlili, že koloběh vody je vlastně velmi jednoduchá věc, které už dávno všichni rozumíme.

Nechyběla ani řada pokusů s vodou (led, sůl ve vodě atd). Celý týden byl plný her a písní. Střidala se hra do vody z vody, na mrazíka, rybičky rybičky a mnoho dalších.

Na plavání jsem poznávali další novou pomůcku, a to létající kobereček. Na konci plavání jsem se ještě zahřáli v horké páře, pááááni, to bylo teploučko. Při té příležitosti jsme si vysvětlili, z čeho se vlastně taková pára tvoří a proč.

Na Sv. Martina nám sice sníh nenapadl, ale zato nám napadl o den dříve. Využili jsme toho a postavili prvního sněhuláka.

Mezitím nám ve školce vyrostlo divadlo a s  ním další divadelní představení Vodnická pohádka. To byla legrace.

Poslední den v týdnu jsme si na Sv. Martina zahráli a zjistili, že to byl vážně hrdina a dobrák od kosti.

Stihli jsme si dokonce i upéct parádní svatomartinské rohličky. Jak ty nám provonily školku! Po obědě jsme je ochutnali a byly vážně parádní.

Už se těšíme na příští týden, kdy nás čeká povídání o větřííííčku.

Zprvu se zdálo, že téma VODY nebude pro naše šikovné Delfínky v AJ nic nového. Ti byli nakonec ale velmi překvapení, kolik nových informací a slovíček na ně čekalo. Nejdříve např. „water cycle“ ( koloběh vody ) či „steam“ ( pára), mladší děti se ale radovaly i z toho, když mohly anglicky vykřikovat, že prší a odhánět déšť říkankou Rain Rain go away.
V průběhu dalších dní jsme si také povídali o čistotě vody a o tom, kde se voda na planetě nachází. Pomohla nám v tom pohádka o kapičce Kátě ( Raindrop Káťa).  Dlouhodobě s dětmi procvičujeme otázky. Jednou z nejčastějších je u nás “ Mohu…?“ ( Can I…? ).  Zvládáme lépe a lépe ptát se celou větou.

Anglický klub
Na začátku týdne jsme s dětmi z klubu pokračovali hláskou Ss, tentokrát především slovní zásobou. Zahráli jsme si hru “ I Spy with my little eye“ a také “ I like…best“. Ve středu jsme se zaměřili na přídavná jména a protiklady. Opět na nás čekala hladová housenka z knihy. Počítali jsme a přiřazovali dny v týdnu k číslům.

Tento týden jsme rozvíjeli komunikativní schopnosti a dovednosti vyjádřit své pocity, dojmy a myšlenky. Čekalo na nás hned několik překvapení, ze kterých měly děti velikou radost.

V pondělí na nás čekal hudebně komponovaný pořad Jiřího Bílého s živým kytarovým doprovodem, který nesl název „Projdeme se po ZOO“. Děti měly možnost zapojit se přímo do vyprávění a pomoc písničkáři se zpěvem.

Další dny jsme vyzkoušeli několik pokusů, týkajících se  skupenství  a koloběhu vody.

Nezaskočil nás ani sv. Martin, který letos dorazil o den dříve a přivezl s sebou bílou pokrývku. To bylo radosti z prvního sněhu! 🙂 Seznámili jsme se s legendou o tomto známém světci a ztvárnili jsme celý příběh dramatickou ukázkou, ze které měly děti největší legraci. Měli jsme tu ihned několik Martinů, kteří se podělili o svůj plášť a povídali jsme si o tom, jak je důležité, abychom si navzájem pomáhali a byli k sobě štědří.

Jak víme, kulturních zážitků není nikdy dost! Hodili jsme se tedy všichni do gala a přivítali u nás ve školce Divadelní soubor Kozlík s „Vodnickou pohádkou“.

V pátek to u nás vonělo vanilkou a skořicí, kterou děti potřebovaly k výrobě pravých svatomartinských rohlíčků. Upekli jsme si hned několik druhů a po obědě jsme se do nich pustili!! Mňam!! 🙂

Odpolední aktivity:

Rytmika, tanečky, dramaťák: Zahráli jsme si na víly i klokany a parádně jsme si u toho zatančili!

Tvoření: Vyrobili jsme kouzelnou vodní krajinu ve 3D verzi. Je moc povedená.

Muzicírování: Naučili jsme se písničku Klokani od Zory Jandové a skákaní nebralo konce : ).

Sportovní klub: Skok a orientační běh měl velký úspěch.

Věda je zábava: Objevovali jsme, co plave – neplave, testovali jsme u toho povrchové napětí vody

a kouzlili se vzduchem.