Moje maminka….9.-12.5.2023 B

14. 5. 2023 | Kronika - Bohnice

To byl parádní týden. Týden MAMINEK! Celý tento týden jsme si povídali o rodině a hlavně o maminkách. Pověděli jsme se, kdy se vlastně naše maminky staly maminkami a kdy mají svátek. Vyrobili jsme jim krásné přáníčko a naučili se nádhernou básničku jen pro ně! Pomocí fixy jsme namalovali portrét maminky a vybarvili ho křídovými barvami. Protože bylo krásné počasí, navštívili jsme dvě nová hřiště, které jsou sice dál od školky, ale stojí za to! Doufáme, že budeme mít i v příštím týdnu dobré počasí. Čeká nás totiž výlet do botanické zahrady. Už se moc těšíme.

In the first half of the week we talked a lot about our Mums and what they look like. We practiced saying ‚ My Mum’s name is….She is tall/short….has blue/brown….eyes‘. Afterwards, we drew a picture of them and coloured in with pastel chalks.

In the other half of the week we focused more on what our Mums are like : ‚My Mum is nice/kind/funny…She likes…reading/cooking, dancing…‘. We also read a book called My Mum is a SuperMum.

We started practicing for the Garden party as well. The content is to remain a big secret, however, here’s at least a bit of it in advance :

Preschool preparation

Since the end of the school year is getting closer, we started a big revision we hope to finish in a few weeks. At first we did Numbers 1 – 20 counting and Shapes. We revised the basic shapes at first ( circle, triangle, square, rectangle, heart, star, oval ) and did a ‚Count how many shapes‘ worksheet. We also went through numbers 1 – 10 in detail, their proper pronunciation and writing.

Besides those, we also did a bit of a conversation ( Today I’m fine, because….. I’m feeling ok, because…).

Tvoření: vyrobili jsme dárečky pro maminky.

Sportovní klub: opičí dráha nikdy nezklame 🙂

Muzicírování: zpívalo se tajně, protože to bude překvapení…

„Malujeme malovánky,

modrou barvou nebe.

Modrou nebe nejkrásnější,

maminko – jen tebe!“

S touto básničkou jsme se pustili do vypravování o maminkách. Pověděli jsme si o každé mamince jaká je, co dělá, co má ráda, co ji baví… A vyrobili jsme našim maminkám přání k nedělnímu svátku. Od maminek se naše povídání přehouplo k rodině. Říkali jsme si, jak to vypadá u nás doma a na obrázku s velkou rodinou jsme si pojmenovali příbuzenské vztahy. A zpívali jsme písničku o kom jiném než o mamince.

English

At first, we tried to revise our Circle Time routines and we sang the well known song Make a circle. We tried to sit nicely criss – cross too. Afterwards, we learnt to ask Where is…? and answer He is here! She is here! I’m here! We sang another song called Who is here today? ( Stand up, turn around, ….is here today!)

Later on, we did some jumping and dancing around with a video Na Na Na I’m so happy, check it out :

In the end, we read a book called Money puzzle by Julia Donaldson about a monkey who was trying to find its Mum. We tried to say I love you and I love my Mummy.