Podzim čaruje…2.-6.10.2023 B

6. 10. 2023 | Kronika - Bohnice

Delfínci

Tématem tohoto týdne byl PODZIM ČARUJE. Ukázali jsme si jaké dokáže podzim vytvořit barvy. A protože nám přálo počasí, mohli jsme si na procházkách posbírat spoustu podzimních plodů – kaštany, žaludy, lískové ořechy a nebo třeba bukvice. Každý strom jsme si i prohlédli. Nevynechali jsme ani jehličnaté stromy a posbírali spoustu šišek.

Naučili jsme se krásnou básničku jménem ŽALUD –

Když jednou podzim v lese vládl,

žalud na zem z výšky spadl.

Na čele měl velkou bouli,

jakou celou zeměkouli.

Pak pod dubem chvíli spal,

lísteček ho zakrýval.

Společnou prací byl strom, kterému jsme dolepily listy plné barev. Tématem příštího týdne jsou PLODY PODZIMU.

 

Dolphins

At the beginning of the week we enjoyed the autumn topic by describing its main features and its weather.  We focused mostly on leaves and trees ( a linden tree, a birch tree…..leaves vs. needles). Afterwards the kids made their own leaves. We used those to decorate our own tree and we made more by tearing colour paper.  We also listened to two autumn songs : 

https://youtu.be/8xXvVvAFEQQ?feature=shared

https://youtu.be/0gqRgd1ZFVc?feature=shared

Preschool preparation

The whole autumn week was a lot about colours as well as the fine motor skills and pre-writing skills. We wiggled our fingers a lot to get them ready for tracing leaves and drawing lines and crosses. We read a book called The Gruffalo by Julia Donaldson. Our friend Flunkeblunk told us a lot about autumn in a video : https://youtu.be/RrcGDqp5kLo?feature=shared

 

Rytmika, tanečky, dramaťák: zpívali a tančili jsme na zahradě. 

Tvoření: hrabání listí je nádhera!

Sportovní klub: opičí dráhu milujeme a potom přišel zasloužený relax. 🙂Muzicírování: otec Abraham měl sedm neposedných synů a my jsme si to s nimi vyzkoušeli.

Žabičky

„Už se zase barví listí,

do červena, do zlata.

Je to pro něj velké štěstí,

že nepadá do bláta.“ – Touto básničkou jsme otevřeli téma nového měsíce, budeme si povídat o podzimu; co všechno se v přírodě v tento čas děje, jak se mění stromy, keře, lesy a celá krajina. Zpívali jsme o zahradníkovi, který šel s motykou kopat na záhon a místo rozmarýnky vykopal křen. Slovní zásobu jsme rozvíjeli nad krásným obrázkem J.Lady, který jsme popisovali. Vytvořili jsme své vlastní stromy z otisků dlaní a zasypali je listím, které jsme předtím posbírali na naší školkové zahradě. Takže je na nástěnce jeden dub vedle druhého!

 

English

The first week of October at our preschool was in the theme of autumn. We started this journey by reading the book „Seasons and Weather.“  We talked about how leaves are falling down the trees, observing their transformation from green to the warm colours of red, orange, and yellow.

To bring this seasonal magic to life, our game centered around red apples, orange pumpkins, and leaves. The children participated in filling up a basket with these autumn treasures.

We also watched a video that demonstrated the process of leaves changing colors, which can be found at this link:(https://www.youtube.com/watch?v=7uDYDph_lMc&ab_channel=SuperSimpleTV-KidsShows%26Cartoons).

To conclude this week, we gathered together and sang a delightful song that celebrated the beauty of autumn. You can enjoy the song by following this link: (https://www.youtube.com/watch?v=7uDYDph_lMc&ab_channel=SuperSimpleTV-KidsShows%26Cartoons). 

Dramatizace, tanečky, rytmika: Zkusili jsme si dramaticky ztvárnit bouřku, déšť i vichřici.

Tvoření: Malovali jsme abstraktní dílo z pěny na holení a vyrobili si šneka z kaštanů.

Sportovní klub: Zahráli jsme si hru „Malý, velký, tlustý, tenký“ a pomáhali s prací na zahradě.

Muzicírování: Zpívali jsme o ročních obdobích a poslouchali zvuky počasí.