Seznamování, tady jsem ve školce….5.-9.9.2022 B

10. 9. 2022 | Kronika - Bohnice

Tento týden jsme pokračovali v seznamování se školkou, prozkoumali jsme okolí školky a do detailu si prohlédli kamarády. Ve dvojicích jsme si udělali krásné portréty a přidali fotky, aby měl portrét větší šmrnc. Zpívali jsme písničku Září. https://www.youtube.com/watch?v=Iw6okDgxgS4 Samozřejmostí byla „světoznámá“ rozcvička Hlava, ramena, kolena…..Naučili jsme se básničku: Dobré ráno zas jsem tady, mám tu dobré kamarády. Budu si tu s nimi hrát, ale také povídat. Jak to vlastně vypadáme, kdeže ruce, nohy máme. Nos a pusu, oči, uši, a že úsměv všem nám sluší! Na konci týdne jsme nakousli téma lidské tělo a skládali na magnetické tabuli kostlivce a svalovce. V příštím týdnu se na lidské tělo zaměříme ještě více.

At the beginning of the week we focused more on remembering our class / school rules really well. We learnt how to behave during lunch, in the bathroom or during the outside walk. Don’t be surprised to hear our new “ Zip it, lock it, put it in your pocket“ ( quiet) phrase at home 😁 Later on we moved our bodies with a new song called Move https://youtu.be/VsgpUHUYuJI. We also watched a funny story I want my tooth and had a short discussion on how we all have to lose our baby teeth first to grow the new,stronger ones. Another important thing was introducing the English corner in the classroom with educational flash cards. We revised the days of the week too. At the end of the week we played a run & catch name game and practiced the basic body parts vocabulary. Much more next week!

Preschoolers
This week the real learning started for us. We reviewed colors, counting to 10 and some basic shapes that we looked for around the class. We tried to understand the text on the monster worksheet and work according to the instructions. We also talked about how we should behave in kindergarten and how to behave with our friends, what is wrong and what, on the other hand, is good. And of course we played some favorite movement and relaxation games.

Pokračovali jsme v objevování školky a jejího okolí. Hráli jsme s kamarády spoustu her a užili si legraci – třeba na pirátském dětském hřišti a kdyby nám ve čtvrtek nezačalo pršet, tak bychom pokřtili zbrusu nové hřiště, které vystavěli kousek od školky. Zpívali jsme lidové písničky a opakovali různá rozpočítávadla. Namalovali a nalepili jsme veselé barevné městečko.
We continue to get to know the kindergarten. We learn the words that name the things around us, especially the ones we use the most. We have found a new morning greeting with which we start the morning circle in the morning.

„Good morning to you, good morning to you,
and how do you do?
I’m happy to see you,
Good morning to you“
(sing along to the tune of happy birthday)

We danced and exercised to the funny song Hocki Cocki.

Enjoy your weekend and we look forward to another adventure together on Monday.

Dramatizace, tanečky, rytmika: Zahráli jsme si seznamovací hru „Děravý hrnec“, kdo nezná, děti jistě rády předvedou.
Tvoření: Vyrobili jsme si papírový řetěz přátelství, už zdobí naše okna.
Sportovní klub: Středa byla ve jménu honiček a škatulat.
Muzicírování: Naučili jsem se novou písničku „Káča našla ptáče“ a na zahradě si ji zazpívali.